Nisu svi dočekali kraj filma "Dara iz Jasenovca", u suzama napustili salu

07.02.2021. 10:32
0
IZVOR: SRNA

Film "Dara iz Jasenovca", režisera Predraga Gage Antonijevića, toliko je potresan da je poslije njega teško bilo šta reći, ali je dobro što je snimljen da ga ljudi vide i da se oni koji do sada nisu znali upoznaju o onome što su preživjeli Srbi u Jasenovcu i drugim ustaškim logorima, rekla je direktor Srpskog filmskog festivala Čikago Slavica Petrović.

U čikaškom Lendmark centru nisu svi na sjedištima dočekali kraj dvočasovne ekranizacije potresne istinite priče iz zloglasnog logora NDH, neki su u suzama napustili salu.

Oni koji su ostali stezali su zube, a u mraku bioskopa smjenjivali su se jecaji i uzdasi.

Utisak koji je srpski kandidat za Oskara režisera Predraga Gage Antonijevića ostavio na publiku najbolje se mogao vidjeti kada su se popalila svjetla nakon projekcije. Jedni su obamrli sjedili na svojim mjestima, drugi žurno, s maramicama i maskama u rukama, žurili ka izlazu, dok većina nije bila u stanju da da bilo kakav komentar, prenosi "Serbian tajms".

Komentarišući kritike u pojedinim američkim medijima, poput "Varajetija" i "Los Anđeles tajmsa", Petrovićeva je navela da je očigledno riječ o nečijim interesima, jer jezik kojim su pisane te recenzije nije jezik filmske kritike, već jezik politike.

Ona je sigurna da će ovaj film ostaviti trag i biti svjedočanstvo koje će pomoći da se neke stvari otrgnu od zaborava i zauvijek pamte.

Svjetska premijera filma "Dara iz Jasenovca" održana je u devet američkih gradova.

Osim u Čikagu, film se nalazi na bioskopskom repertoaru u Dalasu, Finiksu, Milvokiju, Majamiju, Hjustonu, Atlanti, Denveru i Vest Palm Biču.

Film "Dara iz Jasenovca" autora Predraga Atonijevića i scenariste Nataše Drakulić, koji kroz sudbinu srpske djevojčice Dare prati stradanje Srba, Jevreja i Roma u zloglasnom logoru Jasenovac, kandidovan je za nagradu Oskar.

 

Komentari 0
Povezane vijesti
U Hramu Svetog Jovana Krstitelja u Čikagu obilježen Dan srpskog jedinstva U Hramu Svetog Jovana Krstitelja u Čikagu obilježen Dan srpskog jedinstva
U Čikagu u nedjelju dan sjećanja na srpske žrtve hrvatskih zločinačkih akcija U Čikagu u nedjelju dan sjećanja na srpske žrtve hrvatskih zločinačkih akcija
Premijera filma „Enklava Šekovići“ – malo mjesto bogate istorije (FOTO) Premijera filma „Enklava Šekovići“ – malo mjesto bogate istorije (FOTO)
Najčitanije
  • Sjećanje na vojnika Sašu Stajića, jednu od prvih žrtava NATO bombardovanja
    3h 32m
    2
  • Priče o imenima koja žive na mapi Istočnog Sarajeva – Jovo Mijatović
    21h 17m
    6
  • Ciak auto BH d.o.o. zapošljava
    22h 34m
    0
  • Posne lazanje sa špinatom
    3h 31m
    0
  • Mičić: Cilj mi je da budem broj jedan
    22h 45m
    0