„Vejp“ (vape) je termin sa kojim se posljednje vrijeme susrećemo svakodnevno.
A, šta je, zapravo, „vejp“?
Najjednostavnije objašnjenje glasi da se pod tim nazivom podrazumijevaju „elektronske cigarete“.
Prvobitni naziv „elektronska cigareta“ ili „e-cigareta” izabran je kao marketinški trik. Bio je to način da se novi proizvodi na tržištu predstave kao alternativa tradicionalnim cigaretama. Dakle, i one konzumentima isporučuju nikotin samo na potpuno drugačiji način. Zvanično ne spadaju u duvanske proizvode, ali se upotrebljavaju na isti način.
„Elektronske cigarete“ su štetne kao i svi drugi duvanski proizvodi, uprkos tome što se reklamiraju kao manje štetne. Mnoga istraživanja pokazuju da tečnost u elektronskim cigaretama uključuje različite hemijske supstance, od kojih su mnoge toksične i mogu uticati na zdravlje.
Ovakve cigare mogu biti posebno štetne za adolescente i mlade ljude koji mogu biti skloniji zloupotrebi i razvoju zavisnosti, jer kao i pušenje tradicionalnih duvanskih proizvoda, stvaraju zavisnost.
Omladina sve više poseže za elektronskim cigaretama i zagrijanim duvanom, nesvjesni posljedica koje one izazivaju, a ovakav trend ne zaobilazi ni mlade u našem gradu.
Iako je u zemljama Zapadnom Balkanu zakonom zabranjena prodaja duvanskih proizvoda mlađima od 18 godina, u praksi to nije uvijek slučaj. Prodaju "elektronskih cigareta" zakon ne prepoznaje, a njihova prodaja maloletnicima u Republici Srpskoj još nije zabranjena.
Međutim, u FBiH od 28. maja 2023. postoji zakon koji reguliše "elektronske cigarete" koje spadaju u nove duvanske proizvode. To je Zakona o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje i ovo je prvi put da je ova vrsta proizvoda regulisana u Bosni i Hercegovini.
Portal Katera vas pita