„Вејп“ (vape) је термин са којим се посљедње вријеме сусрећемо свакодневно.
А, шта је, заправо, „вејп“?
Најједноставније објашњење гласи да се под тим називом подразумијевају „електронске цигарете“.
Првобитни назив „електронска цигарета“ или „е-цигарета” изабран је као маркетиншки трик. Био је то начин да се нови производи на тржишту представе као алтернатива традиционалним цигаретама. Дакле, и оне конзументима испоручују никотин само на потпуно другачији начин. Званично не спадају у дуванске производе, али се употребљавају на исти начин.
„Електронске цигарете“ су штетне као и сви други дувански производи, упркос томе што се рекламирају као мање штетне. Многа истраживања показују да течност у електронским цигаретама укључује различите хемијске супстанце, од којих су многе токсичне и могу утицати на здравље.
Овакве цигаре могу бити посебно штетне за адолесценте и младе људе који могу бити склонији злоупотреби и развоју зависности, јер као и пушење традиционалних дуванских производа, стварају зависност.
Омладина све више посеже за електронским цигаретама и загријаним дуваном, несвјесни посљедица које оне изазивају, а овакав тренд не заобилази ни младе у нашем граду.
Иако је у земљама Западном Балкану законом забрањена продаја дуванских производа млађима од 18 година, у пракси то није увијек случај. Продају "електронских цигарета" закон не препознаје, а њихова продаја малолетницима у Републици Српској још није забрањена.
Међутим, у ФБиХ од 28. маја 2023. постоји закон који регулише "електронске цигарете" које спадају у нове дуванске производе. То је Закона о контроли и ограниченој употреби духана, духанских и осталих производа за пушење и ово је први пут да је ова врста производа регулисана у Босни и Херцеговини.
Портал Катера вас пита