Obilježavanje 32 godine od zločina u Sijekovcu

26.03.2024. 08:17
0
IZVOR: srna.rs

U Sijekovcu kod Broda danas će biti obilježene 32 godine od prvog masovnog zločina nad srpskim civilima, koji su nad mještanima ovog sela počinile oružane snage iz Hrvatske i paravojne muslimansko-hrvatske jedinice iz BiH.

Obilježavanju će prisustvovati predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić, ministar rada i boračko-invalidske zaštite Danijel Egić.

Delegacija Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila će u 9.30 časova položiti vijenac na spomen-ploču, podignutu na mjestu masovne grobnice.

Ostatak protokola obilježavanja stradanja Srba u Sijekovcu predviđen je programom obilježavanja koji je utvrdio Odbor za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite.

Iz Uprave Spomen-hrama Svete Velikomučenice Ognjene Marije u Sijekovcu saopšteno je da će danas molitveno biti pomenuti Sveti novomučenici zvorničko-tuzlanski, postradali u Sijekovcu 1992. godine. Molitveni čin počeće u 10.30 časova.

Sveti arhijerejski sabor Srpske pravoslavne crkve je na majskom zasjedanju 2022.
godine uvrstio u kalendar Novomučenike zvorničko-tuzlanske, postradale u Drugom svjetskom i zadnjem Odbrambeno-otadžbinskom ratu. Time su u kalendar svetih uvršteni i nevino postradali Sijekovčani na dan 26. mart.

- Budući da se svetima ne služi parastos, toga dana ćemo u našem Spomen-hramu osveštati slavske darove u pomen novomučenika - navedeno je u saopštenju.

Polaganje vijenaca i cvijeća na spomen-ploču planirano je za 10.45 časova, a u 10.50 obraćanje zvaničnika.

Pripadnici regularne Hrvatske vojske, zajedno sa paravojnim hrvatsko-muslimanskim jedinicama iz BiH i Hrvatske, su 26. marta 1992. godine ubili devet srpskih civila u Sijekovcu, a narednih dana ubijeno je još 37 Srba iz ovog prigradskog naselja.

Prema podacima Boračke organizacije Brod, najmlađa žrtva svirepog zločina imala je 17, a najstarija 72 godine, dok je u zločinačkom pohodu zapaljeno 15 kuća i crkva.

Bio je to prvi masovni zločin i prije nego što je počeo oružani sukob u BiH koji su počinile regularne snage hrvatske vojske i paravojne muslimansko-hrvatske formacije.

Članovi porodica Martić i Dujanić ubijeni su 25. marta 1992. godine u Brodu, a već sutradan dogodio se pokolj u Sijekovcu.

U dokumentima Boračke organizacije Brod navedeno je da je tokom 1992. godine u Sijekovcu ubijeno 46 srpskih civila.

U Sijekovcu živi Milja Zečević koja je 14. februara napunila 93 godine. Ona je u Drugom svjetskom ratu ostala siroče, dok su joj u posljednjem Odbrambeno-otadžbinskom u strašnom sijekovačkom pokolju ubijena tri sina i muž, a prije tri godine umro joj je i četvrti sin.

Okupacija hrvatskih snaga prekinuta je 7. oktobra 1992. godine, kada je general Slavko Lisica pažljivo osmišljenom vojnom akcijom oslobodio područje opštine Brod.

Komentari 0
Povezane vijesti
Krik istine: Od pastira do krvnika Krik istine: Od pastira do krvnika
Navršile se 34 godine od zločina nad srpskim civilima iz Kipa i Klise Navršile se 34 godine od zločina nad srpskim civilima iz Kipa i Klise
Civilne žrtve ustaških zločina na Rakovcu ne smiju biti zaboravljene Civilne žrtve ustaških zločina na Rakovcu ne smiju biti zaboravljene
Najčitanije
  • Danas slavimo Svetog Nektarija Eginskog
    11h 45m
    0
  • Željko Pržulj: Lukavac 25
    23h 11m
    2
  • Zemljoradnik s ratnim ordenjem svirao klarinet
    9h 56m
    1
  • Snijeg izazvao probleme na Sokocu: Bez struje i vode u pojedinim dijelovima opštine
    11h 30m
    1
  • Zabrana saobraćaja za teretna vozila preko Romanije
    6h 26m
    1