U Prebilovcima će danas biti obilježeni Sveti prebilovački i svehercegovački mučenici i 83 godine od jednog od najsvirepijih zločina počinjenih nad srpskim narodom.
Svetu arhijerejsku liturgiju u Hramu Hristovog Vaskrsenja u Prebilovcima od 9.00 časova služiće Njegovo visokopreosveštenstvo mitropolit dabrobosanski Hrizostom, mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije, vladika buenosajreski i južno-centralno američki Kirilo, vladika budimljansko-nikšićki Metodije, mitropolit njemački Grigorije, mitropolit mihalovsko-košicki Georgije i mitropolit zahumsko-hercegovački Dimitrije.
Iz Crkvene opštine Čapljina pozvali su vjernike da u što većem broju učestvuju u molitvenom pomenu ubijenim Srbima u Prebilovcima.
Trodnevno obilježanje Svetih prebilovačkih i svehercegovačkih mučenika i 83 godine od jednog od najsvirepijih zločina počinjenih nad srpskim narodom počelo je u nedjelju, 4. avgusta, predavanjem o temi "Bedem pamćenja" igumana manastira Podmaine Rafaila Boljevića u Prebilovcima.
U Hramu Vaskrsenja Hristovog u Prebilovcima večernje praznično bogosluženje, uoči Svetih prebilovačkih i svehercegovačkih mučenika i obilježavanja 83 godine od jednog od najsvirepijih zločina počinjenih nad srpskim narodom, sinoć je služio Njegovo visokopreosveštenstvo mitropolit zahumsko-hercegovački Dimitrije, uz sasluženje više arhijereja.
Nakon bogosluženja, u prebilovačkom Domu kulture "Sveti kralj Milutin" otvorena je stalna postavka izložbe "Prebilovci 1941", u organizaciji Muzeja žrtava genocida iz Beograda.
Muzej žrtava genocida prvi put je organizovao stalnu izložbenu postavku izvan Srbije kako bi sačuvao od zaborava sve nevino postradale Prebilovčane i selo koje je simbol stradanja Srba u Hercegovini, ali i na cijelom srpskom etničkom prostoru.
Izložbena postavka predstavlja najvrednije artefakte o zločinu u Prebilovcima 1941. godine kao što su replika stolice Stane Arnaut /original se čuva u Muzeju žrtava genocida/, učiteljice iz Prebilovaca koja je mučena, silovana, prebijana i ubijena zajedno sa još 100 svojih učenika u školi koja je sada Dom kulture.
Hram Vaskrsenja Hristovog u Prebilovcima sagrađen je i osveštan 2015. godine u znak sjećanja na oko 4.000 Srba donje Hercegovine koje su ustaše ubile u Drugom svjetskom ratu, a Srpska pravoslavna crkva /SPC/ je iste godine kanonizovala te žrtve.
Ovaj praznik ustanovljen je u kalendaru na datum kada su ustaše 1941. godine zvjerski ubile više od 850 mještana ovog sela, uglavnom žena i djece i bacile u jamu u Šurmancima nadomak Međugorja.
Ovaj zločin je u bivšoj Jugoslaviji prikrivan, a 1961. godine jame u koje su bacani Srbi su zabetonirane.
Otkopavanje 13 jama na području donje Hercegovine počelo je 1990. godine, a kosti više od 4.000 Srba 4. avgusta 1991. godine su sahranjene u spomen-kosturnicu u Prebilovcima.
U junu 1992. godine tokom ofanzive "Čagalj" pripadnici HOS-a i HVO-a minirali su spomen-kosturnicu.
Po povratku Srba u Prebilovce poslije 2000. godine, ostaci kostiju su sakupljeni, a po izgradnji Hrama Vaskrsenja Hristovog počivaju u njegovoj kripti.
Hram u Prebilovcima sagrađen je uz pomoć tadašnjeg predsjednika Srpske Milorada Dodika i zahvaljujući donacijama Srba u dijaspori.
Urađen je po uzoru na Crkvu Hristovog groba u Jerusalimu koja je simbol vaskrsenja i života, a od tada do danas Prebilovci su mjesto koje opominje i prkosi svima koji misle da se jedan narod može istrijebiti sa svog vjekovnog ognjišta.