Kod centralnog Spomen-krsta na gradskom groblju u Bratuncu danas će biti služen parastos i odata počast za 20 Srba iz bratunačkog naselja Hranča, koje su ubile muslimanske snage, od kojih je sedmoro poginulo 25. jula 1992. godine.
Na današnji dan nastradalo je sedam civila, od kojih su tri bile žene.
Porodice stradalih, Organizacija porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila i Boračka organizacija će danas, uz služenje parastosa, prisluženjem svijeća i polaganjem cvijeća, obilježiti 29 godina od pogibije sedam civila.
Muslimanske snage iz okolnih sela i Srebrenice upale su 25. jula 1992. godine u Hranču sa više strana, ubijajući srpske civile kod njihovih kuća.
U Hranči, kao i ostalim selima oko Srebrenice i Bratunca, muslimanske formacije pobile su stanovnike koje su zatekle, opljačkale pokretnu imovinu, a kuće i ostalu nepokretnu imovinu popalile.
Preživjeli mještani pričaju da je napad počeo oko 15.30 časova, da je zapucalo i uz galamu upali su u selo i ubijali sve redom vičući: “Hvataj ih žive, štedi municiju”.
Ubijeno je sedam mještana u dvorištima, a većina stanovnika uspjela je da se niz korito Glogovske rječice izvuče prema Bratuncu.
Mještanin Dragomir Mitrović nestao je deset dana prije ovog napada na Hranču i još nije pronađen. Njega su muslimanski vojnici uhvatili kod ovaca i izgubio mu se svaki trag.
Predsjednik Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila iz Bratunca Radojka Filipović je podsjetila da su napadi izvođeni nekoliko dana na Zagone, Gornje Magašiće i Hranču.
Filipovićeva je ukazala da je u Gornjim Magašićima ubijeno osam srpskih civila 20. jula 1992. godine, kao i na srpska stradanja u četiri sela na Petrovdan te godine i još niz sela gdje je u jednom danu ubijano po deset ili 20, pa do 50 i više mještana i niko nije odgovarao.
Ona je istakla da su grobovi ubijenih jedina istina i pita gdje je pravda.
– Predmeti stoje u ladicama u Tužilaštvu BiH i nakon 29 godina od zločina i 25 godine od završetka rata. Neizvjesno je da li će optužnice ikada biti podignute, a kada dođu na red da li će biti preživjelih svjedoka da potvrde šta se dešavalo i ko je i kako počinio zločine. To je dokaz da u BiH nema pravde za Srbe – rekla je Filipovićeva.