Služenjem pomen parastosa, prisluživanjem svijeća i polaganjem cvijeća kod spomenika na Papratnoj njivi obilježeno je 29 godina od stradanja 42 civila i vojnika ubijenih u zasjedi na starom putu Miljevina-Kalinovik.
Na tom mjestu muslimanska vojska je 20. septembra 1992. godine iz zasjede napala kamion Vojske Republike Srpske u kome su bile i izbjeglice iz Trnova. Među njima i više žena.
Unakrsnu vatru ručnih bacača niko nije preživio, a među najmlađim žrtvama bili su Slobodan Mastilo sa nepunih 16 godina i sedamnaestogodišnja Dragana Džilit.
Aleksandra Šolaja na Papratnoj njivi izgubila je oba roditelja.
- Ovdje su mi poginuli roditelji, Savka i Ratomir Golijanin, i još pola familije. Od toga je prošlo 29 godina, niko nije odgovarao, a kao što se kaže mrtva usta ne pričaju. Čuli smo da mnogi koji bi svjedočili, nažalost, nisu među živima. Tako da, ne vjerujem da će ikad iko odgovarati - rekla je Šolaja.
Svijeće su prislužene i na ostacima izgorjelog kamiona koji uz spomenik podsjeća na zločin za koji još uvijek niko nije odgovarao.
Iz Opštinske boračke organizacije navode da su Tužilaštvo BiH i SIPA pokrenuli istragu, ali da problem predstavlja nedostatak svjedoka.
- Prvo što ovdje, na licu mjesta, niko nije ostao živ, a potom što su mnogi preminuli. Moguće da postoje izjave tadašnjih komandira, ali ne znamo gdje su. Ako Tužilaštvo hoće može da uzme izjave od muslimana i da njih ispita ko je počinio ovaj zločin - rekao je predsjednik Predsjedništva BO Foča Srđan Stanković.
Uz porodice stradalih, parastosu su prisustvovale delegacije organizacija proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata, te lokalnih uprava Foče, Trnova i Kalinovika.