Guslarsko društvo "Filip Višnjić" iz Istočnog Sarajeva održalo je večeras guslarsko veče povodom 60 godina postojanja.
U sali Kulturnog centra u Istočnom Novom Sarajevu publici su se predstavili guslari Sekul Tošović, Neđeljko Crnjak, Nemanja Timotija, Boško Golijanin, Petronije i Lazar Čolaković, Velimir Škobo, Kosta Plakalović, Drago Pelemiš, Miladin Pandurević, Miloš Petrović, Đorđe Stevović i Draško Malidžan.
Osamdesetjednogodišnji Sekul Tošović, koji je već 51 godinu član ovog društva, novinarima je rekao da je guslarsko društvo imalo trnovit put tokom šest decenija postojanja, ali da su, uprkos svim nedaćama, istrajali sve ove godine.
- Mnogi od naših članova su se raselili, neki su umrli, a imamo i poginulih boraca, ali i dan-danas opstajemo. Želimo da stvaramo i pjevamo - naglasio je Tošović.
On je rekao da mladi ljubav prema guslama nasljeđuju od nekog ukućanina, tako da i danas ima mnogo mladih guslara, posebno u Hercegovini, što je garant da gusle nikada neće nestati sa ovih prostora.
Najmlađi guslar sedmogodišnji Lazar Čolaković, koji se publici predstavio pjesmom "Knjaz Nikola", rekao je da je sam naučio da gusla nakon što je kod djeda vidio gusle i tražio da mu ih da. Lazar kaže da trenutno zna 16 pjesama.
Predsjednik ovog društva Boro Lakić ranije je Srni rekao da je guslarska sekcija "Filip Višnjić" osnovana 1963. godine u tadašnjoj sarajevskoj mjesnoj zajednici Vraca, i već tada je pobudila veliko interesovanje i pažnju, ne samo poklonika srpske epske poezije i guslarstva, nego i svekolikog srpskog stanovništva u ovom dijelu Sarajeva.
Sekcija je godinu dana kasnije, 1964. godine, prerasla u guslarsko društvo koje je okupilo guslare iz različitih krajeva bivše Jugoslavije, kao i tadašnje poznate srpske istoričare, umjetnike, profesore i istaknute ljude iz društvenog i političkog života.
- Početkom Odbrambeno-otadžbinskog rata naše društvo nastavilo je aktivno djelovanje. I tada smo, vođeni srpskom tradicijom i vjerom u Boga nastavili da se družimo, guslamo, pjevamo, pa i takmičimo - rekao je Lakić.
On je naveo da je 1992. godine Guslarsko društvo "Filip Višnjić" okupljalo više od 700 članova, a sjedište mu je bilo u Srpskoj Ilidži.
- U tom najtežem periodu postojanja mi smo i dalje funkcionisali, njegovali srpsku tradiciju i pokušavali da sačuvamo pravoslavni duh našeg naroda, oplakivali smo mrtve saborce i junake, a slavili žive heroje - kako drugačije, nego uz gusle - rekao je Lakić.
On je napomenuo da se Društvo selilo iz Rogatice prema Srpskom Sarajevu, ali da nikada u tim teškim vremenima guslari "Filipa Višnjića" nisu zaboravili nijedan pravoslavni praznik niti memorijalno sjećanje na srpske junake, već su uvijek dostojanstveno uz gusle i jedinstvenu epsku poeziju slavili slobodu srpskog naroda.