Želja naše zajednice i cijelog Mostara sredinom 19. vijeka bila je impozantna bogomolja gdje bi se vjernici okupljali i koja bi bila mjesto molitve, kaže Krulj
Na razglednicama Mostara uskoro će se, za mjesec, ponovo naći Saborni hram Svete Trojice, nacionalni spomenik BiH. Prema procjenama, nakon uklanjanja skele i postavljanja zvonika, biće završena prva faza radova na ovom impozantnom objektu.
Reporteri „Avaza“ juče su posjetili gradilište Saborne crkve. Domaćin, mostarski paroh Radivoje Krulj kazao je da radovi napreduju odlično u ovim teškim i neizvjesnim vremenima za cijeli svijet.
Stara jezgro
- Saborna crkva jedan je od simbola grada. Pravoslavna zajednica se ovdje razvija i živi otkad je ovaj grad postao. Želja naše zajednice i cijelog Mostara sredinom 19. vijeka bila je impozantna bogomolja gdje bi se vjernici okupljali i koja bi bila mjesto molitve. Zahvaljujući sultanu Abdulazizu i Omer-paši Latasu te tadašnjoj upravi u Mostaru, 1863. godine počela je gradnja Saborne crkve - podsjeća Krulj na istorijske činjenice.
S obzirom na to da se nalazi u uskom jezgru starog grada, i ovaj spomenik je pod zaštitom UNESCO-a. Crkva je zapaljena i minirana do temelja u junu 1992., a njena obnova počela je 2010. godine.
- Kada je sagrađena, Saborna crkva bila je jedan od najljepših i najvećih pravoslavnih hramova na Balkanu. U funkciji je bila od 1873. do 1992. godine, kada su nas zadesili nevolja i rat, kada je stradao i čitav Mostar, pa tako i jedan od njegovih simbola -govori Krulj.
Kaže da je ovaj spomenik obnovljen voljom svih Mostaraca.
- Krenuli smo u obnovu prije tačno 10 godina. Ono što mene kao sveštenika, našeg episkopa raduje je to što u obnovi crkve učestvuju Mostar i svi Mostarci, bez obzira na vjeru i naciju. Za pravoslavne hrišćane ona je kultno mjesto, mjesto bogosluženja, i za nas znači ostvarenje našeg identiteta, prije svega vjerskog, a, naravno, i nacionalnog. Za Mostar ona znači spomenik kulture i u obnovi učestvuju svi Mostarci. U gradnji su najviše doprinijeli vlade Srbije i Republike Srpske, Vlada FBiH, Vlada HNK, simbolično i Grad Mostar - govori Krulj.
Velika čast
Dosadašnji radovi koštali su 8.017.152,50 KM.
- Prema procjenama stručnjaka, i radovi u okviru druge i treće faze mogli bi koštati oko 8 miliona KM. Sada prikupljamo novac za daljnje radove, a onda ćemo tražiti najbolje izvođače - kazao je Krulj.
Na gradilištu smo zatekli Slavišu Terzića, poslovođu radova na fasadi.
- Velika čast i zadovoljstvo je raditi na ovako bitnom objektu. Završavamo uskoro vanjsko malterisanje, ostao nam je još zvonik - kaže Terzić za „Avaz“.
Budite ljudi
-Budite ljudi, budite hrišćani, pomozite onima kojima je potrebno - bila je jedna od posljednjih poruka prijeratnog mostarskog paroha, oca Momčila Pejičića, i oca Alekse Zupca vjernicima nad koje su se sve više nadvijale sjene straha i strepnje. Te 1992. godine sve je najavljivalo dolazak rata, ali niko od mostarskih Srba nije očekivao rušenje svoje najveće bogomolje - Sabornog hrama Svete Trojice.