Od početka godine u BiH ušlo više od 80 hiljada Rusa i 20 hiljada Ukrajinaca

05.07.2023. 09:37
0
IZVOR: glassrpske.com

Samo od početka ove godine do 3. jula na ulazu u BiH evidentirano je ukupno 80.760 državljana Ruske Federacije, dok je na izlazu iz BiH evidentirano 73.559 državljana Ruske Federacije, rekli su za "Klix" u Graničnoj policiji.

- U istom vremenskom periodu, na ulazu u BiH evidentirano je 20.107 državljana Ukrajine i na izlazu iz BiH 18.503 državljana Ukrajine - rekli su u Graničnoj policiji.

Kada je riječ o broju ulazaka državljana ove dvije zemlje od počeka rata u Ukrajini, odnosno od 24. februara 2022. godine do 3. jula 2023. godine, evidentirano je 152.475 državljana Ruske Federacije na ulazu u BiH, dok je na izlazu evidentirano ukupno 140.450 državljana Ruske Federacije.

Istovremeno, na ulazu u BiH evidentirano je 69.876 i na izlazu iz BiH 64.070 državljana Ukrajine.

Savjet ministara BiH je u aprilu prošle godine, na prijedlog Ministarstva bezbjednosti, donio odluku kojom se olakšava ulazak i boravak državljana Ukrajine u BiH na osnovu humanitarnih razloga.

S druge strane, BiH i dalje primjenjuje bezvizni režim sa Rusijom, sa kojom je potpisala Sporazum 2013. godine, pa se državljani Ruske Federacije izuzimaju od obaveze pribavljanja viza za ulazak, izlazak, tranzit i boravak na teritoriji BiH, te mogu boraviti po pravu bezviznog boravka do 30 dana u okviru dva mjeseca, od datuma prvog ulaska.

Komentari 0
Povezane vijesti
Za kupovinu stana više od decenije rada bez potrošene marke Za kupovinu stana više od decenije rada bez potrošene marke
Luis Krišok preuzeo dužnost vršioca dužnosti visokog predstavnika u BiH Luis Krišok preuzeo dužnost vršioca dužnosti visokog predstavnika u BiH
Od sutra narandžasto upozorenje zbog visoke temperature Od sutra narandžasto upozorenje zbog visoke temperature
Najčitanije
  • Najavljeni prekidi električne energije za sutra
    3h 8m
    0
  • Izvučeni dobitnici glavnih nagrada u okviru m:tel nagradne igre „Nikad lakše do auta“
    10h 23m
    0
  • Ivanjsko cvijeće
    11h 6m
    0
  • Milica Petrović proglašena za najmlađa bebu u Rogatici
    13h 9m
    0
  • Birač i Podrinje: Zločin bez milosti i kazne
    9h 52m
    0