Svečana akademija povodom Dana pobjede u Prvom svjetskom ratu održana je u Kulturnom centru Istočno Novo Sarajevo.
Organizator akademije je JU „Centar za kulturu i informisanje“ Istočna Ilidža u saradnji sa Kulturnim centrom Istočno Novo Sarajevo, JU Srednjoškolskim centrom „Istočna Ilidža“ i Srednjom školom „28. juni“.
Vršilac dužnosti, direktor „Centra za kulturu i informisanje“ Istočna Ilidža Božidar Novaković izjavio je da ne smijemo zaboraviti žrtvu i ulogu koju je imao srpski narod u Prvom svjetskom ratu.
- Ovom akademijom nastojimo da se zahvalimo našim precima, ali i podsjetimo mlađe generacije da moraju čuvati sjećanje na pobjedu i veliko stradanje srpske vojske u Velikom ratu – rekao je Novaković.
Foto: Predrag Krstović
Milanka Mihajlović, profesor profesor turističke grupe predmeta u Srednjoj školi "28. juni" rekla je da je današnji program realizovan u tri dijela, o Velikom ratu, egzodusu na Krf i Vido, ostrvo spasa i ostrvo smrti, o "Plavoj grobnici", i o feniks cvijetu "Natalijina ramonda".
- Naša škola već nekoliko godina obilježava "Natalijinu ramondu", cvijet-simbol pobjede u Velikom ratu. Ramonda je endemski cvijet koji je pronašao Josif Pančić, a potom i Savo Petrović, i taj cvijet je kasnije posvećen kraljici Nataliji – rekla je ona.
Kako ističe, taj cvijet raste na Kajmakčalanu, upravo tamo kuda je prolazila srpska vojska i on može, kao i feniks, da oživi uvijek kada ga stavite u vodu ili na kišu.
- Srbi ne bi bili Srbi da nakon primirja nisu ratovali još dva dana, do 13. novembra. Ponosno kažem da smo za danas pripremili spisak svih učesnika dobrovoljaca u Velikom ratu sa prostora BiH, jer smatram da mi Srbi iz BiH uvijek pomalo ostajemo na margini – rekla je Mihajlovićeva.
Foto: Predrag Krstović
Ona je dodala da spisak nije konačan, te da se na njemu nalaze imena oko 2.500 dobrovoljaca iz BiH.
Dan primirja u Prvom svjetskom ratu obilježava se širom svijeta u znak sjećanja na 11. novembar 1918. godine, kada je Njemačka kapitulirala pred zahtjevima savezničkih država, i kada je Veliki rat, nakon četiri duge godine i nekoliko miliona poginulih, konačno završen.
Uloga Srbije u Prvom svjetskom ratu bila je nemjerljiva. U najrazornijem ratu svjetskih razmjera, Srbija je najviše stradala izgubivši, procjenjuje se, između 1.100.000 i 1.300.000 stanovnika što je činilo gotovo trećinu ukupnog stanovništva ili čak oko 60% muške populacije.