Одржана свечана академија поводом Дана побједе у Првом свјетском рату (ФОТО)

11.11.2022. 13:51
0
ИЗВОР: katera.news

Свечана академија поводом Дана побједе у Првом свјетском рату одржана је у Културном центру Источно Ново Сарајево.

Организатор академије је ЈУ „Центар за културу и информисање“ Источна Илиџа у сарадњи са Културним центром Источно Ново Сарајево, ЈУ Средњошколским центром „Источна Илиџа“ и Средњом школом „28. јуни“.

Вршилац дужности, директор „Центра за културу и информисање“ Источна Илиџа Божидар Новаковић изјавио је да не смијемо заборавити жртву и улогу коју је имао српски народ у Првом свјетском рату.

Овом академијом настојимо да се захвалимо нашим прецима, али и подсјетимо млађе генерације да морају чувати сјећање на побједу и велико страдање српске војске у Великом рату – рекао је Новаковић.

Слика

Фото: Предраг Крстовић

Миланка Михајловић, професор професор туристичке групе предмета у Средњој школи "28. јуни" рекла је да је данашњи програм реализован у три дијела, о Великом рату, егзодусу на Крф и Видо, острво спаса и острво смрти, о "Плавој гробници", и о феникс цвијету "Наталијина рамонда".

-  Наша школа већ неколико година обиљежава "Наталијину рамонду", цвијет-симбол побједе у Великом рату. Рамонда је ендемски цвијет који је пронашао Јосиф Панчић, а потом и Саво Петровић, и тај цвијет је касније посвећен краљици Наталији – рекла је она.

Како истиче, тај цвијет расте на Кајмакчалану, управо тамо куда је пролазила српска војска и он може, као и феникс, да оживи увијек када га ставите у воду или на кишу.

- Срби не би били Срби да након примирја нису ратовали још два дана, до 13. новембра. Поносно кажем да смо за данас припремили списак свих учесника добровољаца у Великом рату са простора БиХ, јер сматрам да ми Срби из БиХ увијек помало остајемо на маргини – рекла је Михајловићева.

Слика

Фото: Предраг Крстовић

Она је додала да списак није коначан, те да се на њему налазе имена око 2.500 добровољаца из БиХ.

Дан примирја у Првом свјетском рату обиљежава се широм свијета у знак сјећања на 11. новембар 1918. године, када је Њемачка капитулирала пред захтјевима савезничких држава, и када је Велики рат, након четири дуге године и неколико милиона погинулих, коначно завршен.

Улога Србије у Првом свјетском рату била је немјерљива. У најразорнијем рату свјетских размјера, Србија је највише страдала изгубивши, процјењује се, између 1.100.000 и 1.300.000 становника што је чинило готово трећину укупног становништва или чак око 60% мушке популације.

Коментари 0
Повезане вијести
Паљани побједници ФИБА турнира у уличном баскету у Трнову Паљани побједници ФИБА турнира у уличном баскету у Трнову
У понедјељак наставак суђења оптуженом за удес у којем је погинуо новинар Горан Маунага У понедјељак наставак суђења оптуженом за удес у којем је погинуо новинар Горан Маунага
Да ли су роде на Романији посљедица климатских промјена? Да ли су роде на Романији посљедица климатских промјена?
Најчитаније
  • Рогатичанин Небојша Ерић од дрвета ствара што очима види
    10h 28m
    0
  • ВиК Источно Сарајево: Апел за потрошаче
    11h 46m
    2
  • Угашена четири пожара, изгорио помоћни објекат у Балтићима у Сокоцу
    13h 22m
    0
  • Калиновачка олимпијада "Гвозно-Моба-Озон 2025"
    12h 22m
    0
  • Милан Кадлец поразио противника из Црне Горе
    13h 33m
    0