Slovački parlament usvojio je amandman na zakon o saobraćaju kojim se od 1. januara 2026. godine uvodi ograničenje brzine od šest kilometara na sat za pješake, bicikliste, skejtere i vozače trotineta na trotoarima u urbanim sredinama.
- Glavni cilj je povećanje bezbjednosti s obzirom na sve veći broj incidenata sa trotinetima - rekao je Ljubomir Važni iz stranke Smer, koja je dio vladajuće koalicije slovačkog premijera Roberta Fica
Kako ističu mediji, nejasno je kako će policija sprovesti zakon i mjeriti brzinu pješaka, s obzirom na to da prosječna brzina hodanja iznosi između četiri i pet kilometara na čas.
Čak je i slovačko Ministarstvo unutrašnjih poslova izrazilo sumnju u opravdanost mjere, ističući da bi „bilo logičnije zabraniti električne trotinete na trotoarima nego uvesti opšte ograničenje brzine“.
Opozicija je oštro kritikovala ovu odluku.
Martin Pekar iz stranke Progresivna Slovačka rekao je da se time ne rješava stvarni problem - bezbjednost pješaka u saobraćaju.
- Ako želimo manje sudara, potrebne su nam bezbjednije biciklističke staze, a ne apsurdna ograničenja koja je fizički nemoguće pratiti“, rekao je Pekar, dodajući da biciklista pri brzini od šest kilometara na čas jedva da može da održi ravnotežu.