Obnovljena porodična grobnica jednog od najznačajnijih i najuglednijih sarajevskih Srba Gligorija Jeftanovića /1841-1927/ osveštana je danas na gradskom groblju Bare u prisustvu gradonačelnika Istočnog Sarajeva Ljubiše Ćosića.
Ćosić, na čiju inicijativu je i onovljena grobnica Jeftanovića, rekao je da, nažalost, nedovoljan broj građana Istočnog Sarajeva i Sarajeva zna ko je bio Gligorije Jeftanović i koliko je u prošlosti uradio za srpski narod, ali i razvoju Sarajeva.
- Ovo je samo mali čin zahvalnosti ovom velikom čovjeku. Ovo nije nadležnost Gradske uprave Istočno Sarajevo, već ispunjavanje ljudske obaveze sa pozicija koje obavljamo jer je Gligorije Jeftanović zaslužio, u najmanju ruku, da mu se bar na ovaj način odužimo - izjavio je Ćosić novinarima.
On je podsjetio da je Jeftanović bio možda i najbogatiji privrednik u Sarajevu, jedan od osnivača prve srpske štedionice 1904. godine i prve srpske banke 1907. godine.
- Glogorije je 1912. godine osnovao i prvu srpsku centralnu privrednu banku, a sagradio je i čuveni sarajevski hotel `Evropa` 1884. godine. Osnivač je i prvog privrednog društva. To je čovjek koji je u tom vremenu bio istinski vođa naroda. Borio se i da zaštiti prava Srba u vrijeme kada su bili pod jednom moćnom carevinom, kao što je bila Austro-Ugarska - istakao je Ćosić.
Prema njegovim riječima, Jeftanović je vodio bitku za zaštitu srpskog jezika i prava srpskog naroda, a bio je i jedan od osnivača Srpskog prosvjetnog i kulturnog društva "Posvjeta", te Srpskog pjevačkog društva "Sloga".
- Zbog svega toga je i trpio. Tokom Prvog svjetskog rata zbog zalaganja za srpski narod proveo je dvije godine na robiji. Gligorije Jeftanović je doprinio položaju srpskog naroda, a ostaće upamćen i po tome što se borio protiv ideja Benjamina Kalaja. On je tada primijetio da ne može postojati bosanski, već srpski jezik - ukazao je Ćosić.
Osim što je obnovljena zapuštena grobnica, Ćosić je naveo da je Gradska uprava pogrebnom preduzeću izmirila dugovanja za održavanje za posljednjih 35 godina.
- Današnje vlasti u Sarajevu treba da se zapitaju zašto prekrajaju istoriju i zašto nisu u stanju da se sjete ljudi kao što je Gligorije Jeftanović. Današnje Sarajevo izgleda previše kratkovido i u nekim trenutcima previše licemjerno - naglasio je gradonačelnik Istočnog Sarajeva.
Ćosić je poručio da Istočno Sarajevo neće odustati od zahtjeva da u Sarajevu budu uklonjene table koje vrijeđaju srpski narod.
Zamjenik načelnika opštine Istočno Novo Sarajevo Aleksandar Kostović rekao je da Gligorije Jeftanović nije bio samo najuspješniji privrednik u Sarajevu, već i u cijeloj BiH, te da ga to nije sprečavalo da se bori za srpske nacionalne interese.
- Jeftanović je bio jedan od autora oba carska memoranduma kojima je tražena veća samostalnost i autnomija, kako u vjerskim poslovima, tako i u prosvjetnim. Borio se za srpske interese i zato je bio spreman da snosi posljedice i da robija. Uspijevao je da nađe prostor i da pomogne osnivanje `Prosvjete` i `Sloge`, koja i danas postoji - rekao je Kostović.
On je dodao i da je Gligorijev sin Zdravko jedan od osnivača Sportskog društva "Slavija".
- Ovaj današnji čin je simbolična poruka da se mi ne odričemo sarajevskih Srba i tradicije. Ovo je bio grad u čijem stvaranju su jednako učestvovali i Srbi. Popularisanjem lika Gligorija Jeftanovića i davanjem ulica u našem gradu po njemu, mi pravimo profil ličnosti koji bi trebao da bude uzor današnjim privrednicima - istakao je Kostović.
Protojerej Velimir Divljanović pohvalio je gradonačelnika Ćosića, ističući da je obnovom grobnice pokazao kako treba da se ponaša pravi hrišćanin i kako se čuva sjećanje na prvake iz svog naroda kada ih skoro svi drugi zaborave.
- Ostalo je malo Srba u Sarajevu i ovo je jako bitno da bi se sačuvalo sjećanje na činjenicu da su Srbi stvarali ovaj grad i činili njegovu okosnicu. Hvala gradonačelniku što je sve to prepoznao i učinio da jedno veliko ime u istoriji sarajevskih Srba ponovo bude spominjano u tom gradu - dodao je Divljanović.