Pale: Promovisana knjiga „Pogled kroz kurje oči“ autora Mladena Markovića

17.05.2025. 09:49
0
IZVOR: katera.news

U holu Kulturno-sportskog centra „Pale“ sinoć je održana promocija knjige „Pogled kroz kurje oči“ autora Mladena Markovića.

Promociju, koju je organizovala Narodna biblioteka Pale, otvorile su uvodne riječi moderatora Dimitrije Rajak, dok je čitanjem odlomaka iz romana veče upotpunila Dajana Stajčić.

Pred brojnim ljubiteljima pisane riječi Marković je govorio o osamdesetim godinama prošlog vijeka, koje nisu bile jednostavne jer su sa sobom nosile nemire i signale za „oluju“ koja se desila devedesetih.

Autor je za portal Katera otkrio i odakle potiče ideja za pisanje ovog djela:

- Ideju za pisanje knjige sam dobio u momentu. Samo posjećanje na devedeseta i moje trenutno raspoloženje u nadolasku sjećanja me vodilo ka pisanju.Sada, sa ove tačke gledišta kao zreo čovjek, te devedesete posmatram mnogo drugačije – rekao je Marković.

Vremensko razdoblje od pisanja prvih stranica do finalnog izgleda knjige je spakovano u više od godinu dana, a poruka koja se proteže kroz kompletnu knjigu je antiratna.

- Pri kraju djela gdje Milisav, kao glavni lik djela,  dobija moju punu pažnju, ja iznosim tu jednu antiratnu poruku kroz njegov lik i iznosim sve ono što se dešavalo tih devedesetih na jedan specifičan način - dodao je autor.

Pored knjige „Pogled kroz kurje oči“ Marković je spomenuo i njegov prvenac, a to je knjiga „Međa“, izdata 2023. godine, a za koju je naglasio da „tematizuje jedan eminentan balkanski motiv“. Knjiga „Međa“ je dobila priznanje „Najčitanija knjiga 2023. godine“ u izdanju ASoglas izdavaštva, koje je zaslužno i za izdavanje druge knjige.

Pored Zvornika, Milića i Pala promocija ovog djela planirana je i u Bratuncu, krajem ljeta, a takođe je u planu i Trebinje, kao i Sajam knjiga u Beogradu.

Komentari 0
Povezane vijesti
Sutra privremena obustava saobraćaja u Palama Sutra privremena obustava saobraćaja u Palama
Promovisan roman "Martin udio" autora Sanje Savić Milosavljević Promovisan roman "Martin udio" autora Sanje Savić Milosavljević
Memorijal „Petar Pandurević“ od 30. maja do 8. juna u Palama Memorijal „Petar Pandurević“ od 30. maja do 8. juna u Palama
Najčitanije
  • Nenad Nešić napustio pritvorsku jedinicu
    16h 50m
    12
  • Berjan poručio Ćosiću: "Mnogi će odgovarati za pljačku Srpske, na Vašem mjestu ne bih mirno spavao"
    17h 14m
    4
  • U Okružno javno tužilaštvo Istočno Sarajevo sprovedena lica uhapšena zbog iznude
    18h 20m
    0
  • Tužilaštvo ne traži produženje pritvora Nešiću
    23h 55m
    3
  • Sud BiH ukinuo pritvor Nenadu Nešiću
    18h 0m
    2