Klinički psiholog Vlajko Panović izjavio je večeras u Istočnom Sarajevu da roditelji, pa onda i sve obrazovne institucije, treba da pomognu djeci da na internetu odaberu koristan i edukativan sadržaj, a ne da ih puste da se u virtuelnom svijetu beskrajno zabavljaju.
Panović je uoči predavanja o temi "Psihološki aspekti bolesti zavisnosti od internet tehnologija", u organizaciji Matične biblioteke Istočno Sarajevo, novinarima rekao da nastoji da osvijesti ljude i ukaže im na opasnosti koje čekaju njihovu djecu na internetu.
- Ekrani su zamka i to je pravi buvljak gdje možemo kupiti nešto dobro, ali ako su ljudi neobazrivi, mogu postati robovi. Porodica treba da pomogne djeci da razumiju svijet u koji su gurnuta, a posebno virtuelni koji se nameće kroz medije. Tu se izdvaja telefon koji je nemoguće kontrolisati ako kontrola ne dolazi spolja - naglasio je Panović.
On je upozorio da roditelji ne mogu da se oslanjaju na dogovore sa djecom, čak ni u adolescentskom uzrastu.
- Najveći problem predstavlja nedovoljno dobra organizacija vremena. Ako imamo organizovano vrijeme, ako imamo dobre prioritete, onda nećemo ni uzimati telefon da bismo se zabavljali - istakao je Panović.
Prema njegovim riječima, postoji globalni pritisak medija i raznih grupa koje imperativno ljudima nameću da se permanentno zabavljaju kroz kocku, video-igre i slične sadržaje.
- Roditelji su često posvađani i kao takvi ne uspijevaju djeci da pomognu da realizuju svoje potencijale, već im puštaju da se zabavljaju. U video-igrama nema elemenata igre, već samo zabave i ogromno provođenje praznog vremena - ukazao je Panović.
On je istakao da ako djeca budu naučena kako da koriste telefon, tamo nađu neke korisne stvari i dopune svoje znanje, onda se može govoriti o pravilnoj upotrebi interneta.
- Moramo naučiti da budemo disciplinovani, a ne da postanemo rob tog sadržaja koji je dostupan na internetu. Bitno je da roditelji, pa onda i sve obrazovne institucije, pomognu djeci da odaberu ono što im je na korist, ali ne i da ih pustimo da se beskrajno zabavljaju - zaključio je Panović.
Zavisnost od internet tehnologija se manifestuje kao poremećaj u ponašanju, sličan zavisnosti od droge ili alkohola. Osobe koje su zavisne od interneta imaju nagone i ponašanja koji se mogu podijeliti u nekoliko kategorija, a sve zajedno utiču na njihovo mentalno, emocionalno i fizičko zdravlje.
Ovim predavanjem Panović nastavlja seriju tribina o vaspitanju djece, sa posebnim osvrtom na greške u savremenom vaspitanju, ulogu porodice i škole, mentalne, emocionalne i socijalne posljedice zavisnosti, te praktične savjete za roditelje, nastavnike i sve one koji rade sa djecom.