Pčelarenje s koljena na koljeno: Od djeda i oca naučio da skuplja najzdraviji slatkiš

01.11.2024. 18:25
0
IZVOR: radiofoca.com

Med- prvi slatkiš u istoriji čovječanstva, ujedno i najzdraviji, i Jovanu je kao i većini djece u to vrijeme bio prvi slatkiš u životu.

- Djed je imao pletene košnice i sjećam se dobro, za Ilindan uzme sjekiricu i odvali odozgo, a mi kao djeca, još mali, uzmemo i onoga legla, ali tako nam je bilo slatko i ukusno, mnogo slađe nego bilo šta danas - prisjeća se Ivanović.

On danas posjeduje oko 100 pčelinjih društava, koje drži na svom vikend imanju u naselju Šube, gdje ima oko dunum zemlje.

- Obezbijeđene su, imaju i kamere, a povremeno ih premještam ljeti na Zavait, kada se ovdje završi vegetacija bagrema, onda idemo gore.

Slika

Foto: radiofoca.com

Nadaleko čuven po kvalitetu, Jovanov med se lako i brzo proda. On priča da na pijacu ne iznosi i da ima već stalne kupce, tako da se lako proda i kada su prinosi znatno veći nego ove godine.

- Prije desetak godina, bila je izuzetno dobra godina, tada sam imao oko 120 društava i izvadio sam oko tri tone meda, a negdje iza Božića je sve prodato. Ove godine prosjek po društvu je oko pet, šest kilograma, dovoljno je, već i godine su tu na izmaku -  rekao je Ivanović.

Potvrda za odličan kvalitet njegovog meda prošle godine stigla je sa Međunarodnog sajma pčelarstva „Medena Tuzla“, na kojem je osvojio sertifikat „Zlatnu medalju za livadski med“.

Slika

Foto: radiofoca.com

Ivanović je predsjednik fočanskog Udruženja pčelara „Polen“, koje okuplja 62 člana sa 2.540 pčelinjih društava, odnosno košnica.

Među njima je 47 pčelara, koji ostvaruju pravo na opštinske i republičke podsticaje, a to znači da imaju najmanje po 30 pčelinjih društava.

Predsjednik „Polena“ kaže da su posljednjih pet godina bile loše za pčelarenje, a da je ova godina tek malo bolja.

- Ova godina je malo odskočila. Proljeće je dobro počelo, onda počeše kiše, a nakon kiša sušno ljeto, tako da je malo bila bolja od prethodne četiri godine, ali nije nešto zadovoljavajuća – naveo je Ivanović.

Kada je dobra godina, prinosi po pčelinjem društvu su od deset do 20 kilograma, dok su ove godine, navodi Ivanović, fočanski pčelari u prosjeku iz jedne košnice vadili oko pet kilograma. Ispaša je bila mnogo bolja u planinskim krajevima, dok je u dolini Drine bila slabija.

- Med je ekstra kvaliteta, dosta je gust i kvalitetan. Pčelari koji su malo niže- Ustikolina i Jošanica, slabije su prošli, nisu imali dovoljno paše, livada i crnogorične šume, dok ko je vozio pčele malo visočije na Zavait, Čelebiće, Šćepan Polje, Toholjsku planinu, Vukušu i ostale planinske krajeve, bolje su prošli – objasnio je Ivanović.

Prinosi meda veći su gdje je u ispaši bilo dosta bijele djeteline, koja se ove godine pokazala izuzetno medonosnom.

- Bijela sitna djetelina je dobro medila, na jednom cvijetu, gledao sam, bilo je po pet, šest pčelica koje su kupile med – dodao je Ivanović.

Cijena meda ostala je na istom nivou od 25 maraka za kilogram, mada je, naveo je predsjednik „Polena“ sve poskupjelo- i vosak i pčelarska oprema.

Slika

Foto: radiofoca.com

Za razliku od prošle godine, kada je u fočanskim pčelinjacima bilo dosta upada medvjeda, koji su uništili veliki broj košnica, ove godine nije bilo štete od tog „komšije“ iz divljine, a zahvaljujući nabavci električnih čobanica.

- Proljetos smo raspisali tender na koji se javilo 35 pčelara, tako da smo dobili čobanice za medvjeda. To je bilo povoljno, pomogla nam je međunarodna organizacija, koja je finansirala 70 odsto, a mi 30 odsto. Medvjed se ove godine pojavio u pčelinjaku u Kutima, čobanica ga je opržila, odskočio je i nije napravio štetu – rekao je Ivanović.

Na tržištu je dosta meda sumnjivog kvaliteta i porijekla, upozorava Ivanović, i savjetuje da je najbolje kupovati med od provjerenih pčelara.

U „Polenu“ su svjesni da je ovo veliki problem, koji bi trebalo rješavati na nivou Republike Srpske.

Da bi se došlo do ujednačenog kvaliteta, a primjeri iz zemalja u okruženju, gdje postoji med sa oznakom geografskog porijekla, što kontrolišu državne laboratorije za kontrolu kvaliteta i u šta su građani stekli povjerenje, govori da je to ostvarivo, potreban je veći angažman svih nadležnih institucija.

Ivanović navodi da se na nivou Saveza udruženja pčelara Republike Srpske razmatrala ova problematika i da je rečeno da će se pokušati nešto uraditi, ali da su problem troškovi analize meda, koji nisu na pravi način zakonski regulisani.

Slika

Foto: radiofoca.com

Fočanski kraj obiluje raznovrsnom i bogatom prirodom i prepoznatljiv je po kvalitetnom medu, a Udruženje „Polen“ se trudi da zainteresuje što veći broj građana da se oprobaju u čarima ovog posla. Tako je prije dvije godine za početnike obezbijedilo 44 paketa kompletne opreme za po pet pčelinjih društava.

- Ima dosta novih pčelara, zagrijanih, koji lijepo rade, a ima ih i koji su odustali, pa prodaju opremu – naveo je  Ivanović.

Komentari 0
Povezane vijesti
Meteorolozi upozoravaju: "Slijede burna 24 sata" Meteorolozi upozoravaju: "Slijede burna 24 sata"
Danas je neradni dan u Srpskoj Danas je neradni dan u Srpskoj
Običaj koji uoči Aranđelovdana Srbi ne preskaču Običaj koji uoči Aranđelovdana Srbi ne preskaču
Najčitanije
  • Manastir Veselinje i Glamočki novomučenici (VIDEO)
    20h 51m
    0
  • Preminula mlada reprezentativka BiH
    13h 8m
    0
  • Pogledajte kako izgleda kuća u kojoj se krio Alija Balijagić
    11h 32m
    0
  • Meteorolozi upozoravaju: "Slijede burna 24 sata"
    10h 24m
    0
  • Magistralni putevi očišćeni, dalekovodi bez napona
    21h 4m
    0