Petar Veliki – rodonačelnik moderne ruske države

09.06.2020. 08:39
0
IZVOR: SRNA

Ruski car Petar Prvi Aleksejevič Romanov, nazvan Petar Veliki, koji je rusku državu učinio svjetskom silom prvog reda, rođen je na današnji dan 1672. godine.

Proglašen je carem još kao kao dijete, a vlast je preuzeo 1689. godine uklonivši regenta - polusestru Sofiju.

Nakon što je proputovao Zapadnom Evropom 1697. i 1698. godine sproveo je dalekosežne reforme u zemlji, izvodeći Rusiju iz srednjovjekovnezaostalosti.

Umjesto stare vojske "strijelaca", čiju je pobunu ugušio, uveo je modernu stajaću vojsku i podigao snažnu flotu.

Osnovao je Akademiju nauka, pokrenuo prve novine "Vedomosti", reformisao kalendar, suzbijao štetne običaje naslijeđene iz srednjeg vijeka i od Mongola, te pomagao razvoj privrede otvarajući rudnike i manufakture, organizovao državnu upravu i Rusiju podijelio na gubernije.

Na ušću Neve 1703. godine podigao je novu prijestonicu - Sankt Peterburg.

Bio je sjajan vojskovođa i dva puta ratovao protiv Otomanskog carstva, potukao je Švedsku i mirom u Ništadu 1721. godine Rusiji obezbijedio izlaz na Baltičko more, a pobjedom nad Persijom na zapadne i južne obale Kaspijskog mora.

Komentari 0
Povezane vijesti
Momo Kapor: Posle ljubavi Momo Kapor: Posle ljubavi
Život i misija Matije Bana, akademika, diplomate, Srbina, katolika Život i misija Matije Bana, akademika, diplomate, Srbina, katolika
Na današnji dan umro Stefan Nemanja - osnivač dinastije Nemanjića Na današnji dan umro Stefan Nemanja - osnivač dinastije Nemanjića
Najčitanije
  • Pale: Večeras humanitarna svirka za Marka Pavlovića
    21h 59m
    6
  • Od smrti legendarnog srpskog junaka Hajduk Veljka prošlo je 213 godina: Glavu dao, ali Krajinu nije
    12h 30m
    6
  • „Sport Vision” u Istočnom Sarajevu zapošljava
    21h 3m
    0
  • Zaboravljeni korijeni: Hram srpskih prosvetitelja i učitelja (Olovo)
    11h 0m
    11
  • ,,Glas Crnogorca“ 1888: Jadran je opet srbinsko more, s njega će doći za srpstvo spas
    15h 15m
    0