Obilježavanje 148 godina od ustanaka srpskog naroda u Hercegovini - Nevesinjske puške počeo je u selu Krekovi, a kod spomen-obilježja ustanicima u toku je parastos.
Obilježavanju prisustvuju predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković, ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Danijel Egić, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nikola Selaković, savjetnik srpskog člana i predsjedavjuće Predsjedništva BiH Boško Tomić.
Pomenu prisustvuju i poslanici u Narodnoj skupštini Republike Srpske i srpski predstavnici u zajedničkim institucijama, generalni konzul Srbije u Mostaru Vaso Gujić, šef Konzularne kancelarije Srbije u Trebinju Miodrag Džudžalija, načelnici opština Nikšić Marko Kovačević i Plužine Slobodan Delić.
Obilježavanju prisustvuju predstavnici Nevesinja, Trebinja, Gacka, Bileće, Kalinovika, Istočnog Mostara, Ljubinja i Berkovića, delegacija Trećeg pješadijskog /Republika Srpska/ puka i udruženja od javnog interesa proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata Republike Srpske i NOR-a.
Nakon parastosa biće položeni vijenci na spomen-obilježje, a potom je predviđeno obraćanje zvaničnika i prigodan program.
Prva Nevesinjska puška bio je ustanak podignut u mjestu Krekovi u opštini Nevesinje 9. jula 1875. godine protiv otomanske vlasti i ubrzo se proširio na cijelu BiH, uz podršku Srbije i Crne Gore.
To je vremenom preraslo u srpsko-turski rat. Ubrzo je došlo do Berlinskog kongresa 1878. godine kojim su Srbija i Crna Gora dobile nezavisnost i teritorijalno proširenje, dok je Austrougarska na 30 godina okupirala BiH.
Druga Nevesinjska puška, poznatija kao Uloški ustanak, izbila je u januaru 1882. godine napadom ustanika na austrougarsku žandarmerijsku stanicu u Ulogu zbog donošenja takozvanog Vojnog zakona o obaveznom služenju vojske mladića iz BiH.
Nevesinjska antifašistička puška predstavlja oružani otpor ustašama 3. juna 1941. godine u selu Drežanj, nakon masakra 27 ljudi u selu Udružnje kod Nevesinja.
Ovaj oružani otpor fašističkom okupatoru se u trećoj knjizi Otadžbinskog rata Rusije pominje kao prvi antifašistički ustanak u porobljenoj Evropi, ali ga komunističke vlasti bivše Jugoslavije nisu proglasile za Dan ustanka protiv okupatora.
Obilježavanje 148 godina od Nevesinjske puške organizuju odbori vlada Republike Srpske i Srbije za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.