Policija upozorava na sve češće prevare: Novac kradu putem lažnih mejlova

31.07.2024. 19:23
0
IZVOR: Srna

Federalna uprava policije /FUP/ upozorila je da na sve češće internet napade tehnikom takozvane prevare BEC kojima su izložena fizička i pravna lica u BiH i pozvala sve kompanije i organizacije na dodatan oprez u poslovanju.

Iz FUP-a su pozvali kompanije i organizacije da izvrše dodatnu autorizaciju i autentifikaciju poslovne korespondencije, ukoliko primijete sumnjive aktivnosti u komunikaciji mejlom, sa elementom inostranog plaćanja, posebno u dijelu zahtjeva za promjenom kodova IBAN i SVIFT.

FUP navodi da je u prethodna dva mjeseca uspio da spriječi nastanak štete, odnosno izvrši povrat novca u dva navrata u iznosu od oko 1,5 miliona KM, kao posljedicu pokušaja ove prevare.

Prevare BEC predstavljaju sofisticirane napade koji ciljaju privredne subjekte, pri kojim lice koristi lažne mejl adrese s ciljem presretanja elektronske korespondencije.

Krajnji cilj je da prevarant uvjeri žrtve u legalnost promjene načina plaćanja, pod izgovorom hitnosti, mijenjajući legalne instrukcije za plaćanje u dijelu SVIFT i IBAN sa njegovim instrukcijama za plaćanje.

Komentari 0
Povezane vijesti
Policijski službenici iz Zvornika u humanoj misiji pomoći za malu Mihaelu Policijski službenici iz Zvornika u humanoj misiji pomoći za malu Mihaelu
U udesu na putu Foča-Ustikolina smrtno stradalo jedno lice U udesu na putu Foča-Ustikolina smrtno stradalo jedno lice
Na vozila istakli ratne zastave tzv. Armije BiH, policija ih kaznila Na vozila istakli ratne zastave tzv. Armije BiH, policija ih kaznila
Najčitanije
  • Milan Gluhović na čelu privatne klinike „Dr. Mačkić“
    10h 38m
    0
  • ViK Istočno Sarajevo: Vanredno obavještenje
    18h 13m
    4
  • Eksplozija oštetila lokal, dva auta i butik
    8h 6m
    0
  • Najmlađa i beba sa najviše braće i sestara u Rogatici Dušan Mijatović
    17h 49m
    1
  • Marija Kiri - Fizičarka i hemičarka, dvostruka dobitnica Nobelove nagrade
    16h 57m
    0