Pomen u manastiru Ostrog za Srbe ubijene u "Oluji"

05.08.2024. 09:21
0
IZVOR: srna.rs

U manastiru Ostrog danas će biti služen pomen povodom Dana sjećanja na srpske žrtve u hrvatskoj oružanoj akciji "Oluja" 1995. godine, saopšteno je iz Srpskog nacionalnog savjeta Crne Gore.

- Navršava se 29 godina od najsvirepijih zločina i najvećeg etničkog čišćenja srpskog naroda, koje se dogodilo od 4. do 7. avgusta 1995. godine, kada su NATO i hrvatske snage ubile više hiljada nedužnih žena, d‌jece i staraca - podsjećaju iz Srpskog nacionalnog savjeta.

Napominju i da je protjerano više od 250.000 srpskog stanovništva sa područja Banije, Like, Korduna i Sjeverne Dalmacije, odnosno iz Republike Srpske Krajine.

Pomen će biti služen od 9.00 časova.

Zločinačka vojno-policijska akcija "Oluja" počela je 4. avgusta 1995. godine ofanzivom hrvatske vojske i policije, te jedinica HVO-a na području Banije, Like, Korduna i sjeverne Dalmacije.

Dan kasnije, 5. avgusta, hrvatska vojska je ušla u gotovo napušten Knin i istakla zastavu Hrvatske, dok su kolone izbjeglica preko srpskih teritorija u BiH krenule ka Srbiji.

Prema podacima "Veritasa", tokom "Oluje" protjerano je više od 220.000 Srba, a na evidenciji su imena 1.893 poginulih i nestalih Srba iz akcije i poslije nje, od kojih je 1.236 civila ili 65 odsto, a oko tri četvrtine bili su stariji od 60 godina.

Međunarodni sud pravde je u presudi iz februara 2015. godine "Oluju" okvalifikovao kao etničko čišćenje, ali ne i kao genocid, mada svjetski eksperti za tu oblast tvrde da je ta operacija imala sve karakteristike genocida.

Komentari 0
Povezane vijesti
Obilježavanje 28 godina od ubistva Srđana Kneževića Obilježavanje 28 godina od ubistva Srđana Kneževića
U subotu parastos Srbima ubijenim u Ježestici U subotu parastos Srbima ubijenim u Ježestici
Natalija Jokić, djevojčica koja u naručju majke bježi od "Oluje" (FOTO) Natalija Jokić, djevojčica koja u naručju majke bježi od "Oluje" (FOTO)
Najčitanije
  • Sjećanje na Srđana Kneževića - Belog vuka
    9h 49m
    18
  • Sjećanje na učiteljicu Stanu Arnaut, mučenicu prebilovačku
    23h 54m
    4
  • Počela izgradnja novog vrtića u Palama (FOTO)
    23h 27m
    0
  • Hirošima – jedan od najvećih američkih zločina
    43m
    7
  • Sutra isplata julskih penzija u Srpskoj
    8h 9m
    0