Porodica generiše potencijal za zdravo društvo

15.05.2020. 09:36
0
IZVOR: Katera

Širom svijeta danas se obilježava Međunarodni dan porodice. Generalna skupština Organizacije ujedinjenih nacija proglasila je ovaj praznik rezolucijom A/RES/47/237 1993. godine.

Centar za socijalni rad svake godine, putem Saveza udruženja stručnih radnika socijalne djelatnosti Republike Srpske, održava Dane socijalne, porodične i dječije zaštite u maju mjesecu i tada se okuplja veliki broj profesionalaca iz oblasti socijalne zaštite iz cijele Republike Srpske, ali i regiona.

Direktor paljanskog Centra za socijalni rad mr Srđan Baralić kaže u izjavi za Kateru da je ove godine domaćin tog događaja trebao da bude upravo ovaj Centar, ali je zbog pandemije virusa korona on prolongiran.

- Tada okupljamo veliki broj profesionalaca iz oblasti socijalne zaštite iz cijele Republike Srpske i regiona i okviru tog događaja koristimo priliku da ukažemo na važnost porodice i da obilježimo Međunarodni dan. Ono što želimo da pošaljemo kao poruku javnosti jeste da je porodica najvažniji segment društva i da je važno održati prave porodične vrijednosti – kaže Baralić.

On kaže da je porodica centar društva, kako u „prošlom“ tako i u današnjem društvu i da tu nema nikakve dileme.

- Naravno da se uloge i položaj mijenjaju u skladu sa izazovima vremena u kom se nalazimo. Svakako, investicija u porodicu je uvijek dobra investicija. Tu prevashodno mislimo na pronatalitetne programe, a zatim i na preventivne programe jačanja porodice kroz škole, radionice, savjetovališta i slično – ističe Baralić.

Prema njegovim riječima, Centar za socijalni rad Pale radi sa vrlo heterogenom populacijom korisnika počev od starih lica bez porodičnog staranja, preko disfunkcionalnih porodica, problemima sa mentalnim zdravljem i ovisnošću do lica sa invaliditetom i poteškoćama u razvoju i maloljetnim prestupnicima.

- Naravno da si i položaji ovih porodica različiti i složeni. Ono što je uloga „trećeg roditelja“ odnosno Organa starateljstva je da pruži podršku ovakvim licima i da pokuša da umanji negativne efekte pojedinca na porodicu uopšte. Da li u tome uvijek uspijemo, nisam siguran, da li pokušamo, to apsolutno – kaže Baralić i dodaje da, kapacitetima kojima raspolažu, u skladu sa zakonima koji su napravili okvir, nastoje postići maksimalne rezultate.

Slika

Porodice sa djecom ometenom u razvoju i disfunkcionalne porodice su jedne od najosjetljivijih porodica, a koje su korisnici Centra za socijalni rad Pale. 

- Aktuelno, podrška ovim porodicama se uglavnom realizuje na nivou materijalnih davanja koja im po zakonu pripadaju, a odnose se najčešće na prava invalidnine, pomoći i njege drugog lica, refundacije 50 odsto plate roditelju, povremene jednokratne pomoći, te pomoći u naturi – kaže Baralić i dodaje da to ipak nije dovoljno.

Baralić ističe da je, s obzirom da ove porodice često imaju potrebu stvarne, a ne samo materijalne podrške, uvedeno i novo pravo naknade roditelju-njegovatelju ili njegovatelju, koje ima za cilj da riješi ovaj segment podrške.

- U ovom dijelu je moguće govoriti i o Dnevnom centru za djecu sa poteškoćama u razvoju, ali to je poseban izazov i zahtijeva ozbiljnije analize – dodaje Baralić.

Prema njegovim riječima, u toku prošle godine imali su na smještaju u Domu za djecu jednu maloljetnu osobu i jednu na smještaju u hraniteljskoj porodici, što je, kako Baralić kaže, alternativa ustanovi.

- U svakom slučaju, ako posmatramo globalnu agendu zbrinjavanje djece iz disfunkcionalnih porodica, možemo vidjeti da je izdvajanje iz porodice posljednji vid reakcije institucija, koja se preduzima kada je zdravlje i život u pitanju. Nakon toga se odmah pravi plan za povrat u biološku porodicu ili zbrinjavanje u hraniteljsku porodicu, kroz nadzor – navodi Baralić.

On kaže da Centar za socijalni rad prateći ove trendove nastoji da, prvobitno dođe do kvalitetnih informacija, kada je riječ o zanemarivanju, prvenstveno misleći na sve ustanove koje se na bilo koji način bave brigom o djeci.

- Sa takvim informacijama krećemo u rad sa porodicom, koji obuhvata savjetodavni rad sa roditeljima i djecom, nenajavljene posjete porodici, te praćenje svih važnih informacija koje se tiču djece. Ukoliko dođe do pomaka, ovakva vrsta „nadzora“ se relaksira, a u suprotnom ulazi se u formalni postupak nadzora koji ima svoje jasne zahtjeve i praćenja, kao i posljedice ukoliko do promjene ne dođe – kaže Baralić.

Često se pominje „pravilo“ da odnos roditelja i djeteta savladava sve prepreke koje su pred porodicu postavljale različite društvene epohe. 

- Kada govorimo o odnosima unutar porodice, moramo da znamo da kvalitet odnosa na relaciji roditelj – dijete daje referentni okvir funkcionisanja i uspostavljanja odnosa djeteta kao odrasle osobe, sutra u svojoj porodici i u odnosima sa svojom djecom – kaže Baralić.

On dodaje da time snaga pojedinca najčešće biva određena snagom porodice, kao sposobnosti da se suočavamo sa mnogim izazovima koji se stavljaju pred nas.

Kako kaže,  u tom smislu porodica generiše potencijal za zdravo društvo, što svakako treba da bude najvažnija agenda koju imamo pred sobom.

 

Novinar: Miljan Rašević

 

Komentari 0
Povezane vijesti
Povjerenje, brižnost i ljubav za dobrobit djeteta – poruka poslata sa predavanja u SŠ „28. juni“ (FOTO) Povjerenje, brižnost i ljubav za dobrobit djeteta – poruka poslata sa predavanja u SŠ „28. ju...
Najčitanije
  • Manastir Veselinje i Glamočki novomučenici (VIDEO)
    19h 42m
    0
  • Preminula mlada reprezentativka BiH
    11h 59m
    0
  • Pogledajte kako izgleda kuća u kojoj se krio Alija Balijagić
    10h 23m
    0
  • Meteorolozi upozoravaju: "Slijede burna 24 sata"
    9h 15m
    0
  • Magistralni putevi očišćeni, dalekovodi bez napona
    19h 55m
    0