Istorijsko-arhivska ekspertiza, koja je obavljena u okviru istraživanja ubistva porodice Romanovih, potvrdila je autentičnost "jekaterinburških posmrtnih ostataka", izjavio je šef odjeljenja za pomoćne i specijalne istorijske discipline Ruskog državnog univerziteta za humanističke nauke Evgenije Pčelov, koji je učestvovao u istraživanju.
On je objasnio da je ekspertiza, između ostalog, izvršena na osnovu dokumenata istrage bjelogardejaca i brojnih svjedočenja učesnika u ubistvu i skrivanju tijela.
Prema njegovim riječima, u istraživanju je učestvovala grupa eksperata istoričara, koji rade s istorijskim izvorima i znaju kako da ih analiziraju.
- Analizirano je preko dvije hiljade istorijskih izvora - pisanih, fotografskih, pa čak i audio-snimaka. Izuzetno veliki kompleks dokumenata prikupljen iz preko 15 ruskih i stranih arhiva. Pronađeni su i neki novi dokumenti, a neki dokumenti, na koje prethodnici nisu posebno obraćali pažnju, analizirani su ponovo - rekao je sagovornik agencije.
Od ubistva cara Nikolaja II i njegove porodice 17. jula navršile su se 102 godine. U njihovu čast, u Rusiji su organizovane litije i molebani.
Ubistvo Romanovih
Nikolaj II, njegova supruga i petoro djece, ubijeni su 1918. godine po naređenju boljševika, poslije Oktobarske revolucije. Njihova tijela su bačena u rudarsko okno, a zatim na brzinu zakopana u blizini Jekaterinburga, na Uralu.
Više od 70 godina niko nije znao gdje je tačno sahranjena carska porodica. Priču o ubistvu carske porodice prate razne verzije, istinita i lažna svjedočenja učesnika, brojne legende i misterija o tome da li je neko od Romanovih, ipak, preživio.
Zvanično priznata ekspertiza kaže da je "DNK analizom dokazano da su u blizini Jekaterinburga pronađeni ostaci članova carske porodice". Na godišnjicu strijeljanja, 17. jula 1998. godine, sahranjeni su uz najveće državne počasti u Petropavlovskoj crkvi u Sankt Peterburgu, gdje počivaju svi Romanovi.
Ruska pravoslavna crkva je 2000. godine kanonizovala članove carske porodice.