Elektrotehnički i Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Istočnom Sarajevu potpisali su danas Sporazum o poslovno-tehničkoj saradnji sa Poljoprivrednom zadrugom „Gvozno“ iz Kalinovika, a sporazum je potpisan u cilju realizacije projekta „Digitalna farma“, koji je finansiralo Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Dekan Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu Božidar Popović rekao je da se projekat svodi na digitalizaciju poljoprivrede, tačnije u stočarstvu, gdje će Elektrotehnički fakultet, Poljoprivredni fakultet i Poljoprivredna zadruga „Gvozno“ zajedno realizovati projekat stočarskog udruženja.
- Elektrotehnički fakultet će uraditi digitalizaciju, to jeste primjenu najnovijih tehnologija u poljoprivredi, gdje ćemo uvesti označavanje stočnog fonda, tako da će moći na poljoprivrednoj zadruzi da prate kretanje grla, da mogu da vode evidenciju o njihovom stanju. Čak se mogu voditi i procedure prihrane i hranjenja tih grla kako bi se moglo znati šta su u prethodnom periodu jeli, kako bi meso bilo kvalitetno – objasnio je Popović.
Popović je dodao da je ovo možda jedan od prvih projekata ovakvog tipa na prostoru Republike Srpske, ali i okruženja.
Direktor Poljoprivredne zadruge „Gvozno“ iz Kalinovika Miljan Veletić rekao je da je u sistemu krava-tele digitalizacija veoma bitna zbog kretanja životinja, odlaska i dolaska sa farme, jer grla borave na velikim površinama pa ih je poslije teško pronaći.
Veletić je takođe rekao da digitalizacija može poslužiti i prilikom praćenja drugih proizvodnih osobina kod životinja, kao što je reprodukcija.
Stočni fond Poljoprivredne zadruge „Gvozno“ broji oko 150 grla u sistemu krava-tele, a grla borave na prostoru od oko 255 hektara zemljišta, od toga 120 hektara je obradivo a ostatak čine pašnjaci gdje grla borave.
Predstavnik Ministarstva poljoprivredne, šumarstva i vodoprivrede Svjetlana Mičić kazala je da je Ministarstvo kroz mjere za ruralni razvoj podržalo ovakav jedan projekat sa oko 7.830 KM.
- Želim da pohvalim Poljoprivrednu zadrugu „Gvozno“ i dva fakulteta sa Univerziteta iz Istočnog Sarajeva, to su Poljoprivredni i Elektrotehnički fakultet, zato što su prepoznali koliko je bitan ovaj projekat – istakla je Mičićeva.
Ona je najavila da će i u narednim godinama Ministarstvo podržavati ovakve projekte, jer su od velikog značaja.
Vršilac dužnosti dekana Poljoprivrednog fakulteta prof. dr Tatjana Krajišnik naglasila je značaj razvoja i primjene savremenih tehnologija, pogotovo digitalnih, u poljoprivrednom sektoru i mora se posmatrati kao Četvrta industrijska revolucija, s obzirom na to da poljoprivreda polako prelazi iz primarne djelatnosti u tehnološki vodeću granu industrije.
- Akademsko osoblje i studenti će kroz stručni angažman u realizaciji projekta da ostvare jedno novo iskustvo u primjeni IKT rješenja u poljoprivredi – kazala je Krajišnikova.
Ispred akademske zajednice, Krajišnikova je podsjetila da je od danas, 31. avgusta, u toku drugi upisni rok na Univerzitetu u Istočnom Sarajevu, koji će trajati do 4. septembra.
Sufinansijer ovog projekta, pored Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, je i opština Kalinovik.