Електротехнички и Пољопривредни факултет Универзитета у Источном Сарајеву потписали су данас Споразум о пословно-техничкој сарадњи са Пољопривредном задругом „Гвозно“ из Калиновика, а споразум је потписан у циљу реализације пројекта „Дигитална фарма“, који је финансирало Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде.
Декан Електротехничког факултета Универзитета у Источном Сарајеву Божидар Поповић рекао је да се пројекат своди на дигитализацију пољопривреде, тачније у сточарству, гдје ће Електротехнички факултет, Пољопривредни факултет и Пољопривредна задруга „Гвозно“ заједно реализовати пројекат сточарског удружења.
- Електротехнички факултет ће урадити дигитализацију, то јесте примјену најновијих технологија у пољопривреди, гдје ћемо увести означавање сточног фонда, тако да ће моћи на пољопривредној задрузи да прате кретање грла, да могу да воде евиденцију о њиховом стању. Чак се могу водити и процедуре прихране и храњења тих грла како би се могло знати шта су у претходном периоду јели, како би месо било квалитетно – објаснио је Поповић.
Поповић је додао да је ово можда један од првих пројеката оваквог типа на простору Републике Српске, али и окружења.
Директор Пољопривредне задруге „Гвозно“ из Калиновика Миљан Велетић рекао је да је у систему крава-теле дигитализација веома битна због кретања животиња, одласка и доласка са фарме, јер грла бораве на великим површинама па их је послије тешко пронаћи.
Велетић је такође рекао да дигитализација може послужити и приликом праћења других производних особина код животиња, као што је репродукција.
Сточни фонд Пољопривредне задруге „Гвозно“ броји око 150 грла у систему крава-теле, а грла бораве на простору од око 255 хектара земљишта, од тога 120 хектара је обрадиво а остатак чине пашњаци гдје грла бораве.
Представник Министарства пољопривредне, шумарства и водопривреде Свјетлана Мичић казала је да је Министарство кроз мјере за рурални развој подржало овакав један пројекат са око 7.830 КМ.
- Желим да похвалим Пољопривредну задругу „Гвозно“ и два факултета са Универзитета из Источног Сарајева, то су Пољопривредни и Електротехнички факултет, зато што су препознали колико је битан овај пројекат – истакла је Мичићева.
Она је најавила да ће и у наредним годинама Министарство подржавати овакве пројекте, јер су од великог значаја.
Вршилац дужности декана Пољопривредног факултета проф. др Татјана Крајишник нагласила је значај развоја и примјене савремених технологија, поготово дигиталних, у пољопривредном сектору и мора се посматрати као Четврта индустријска револуција, с обзиром на то да пољопривреда полако прелази из примарне дјелатности у технолошки водећу грану индустрије.
- Академско особље и студенти ће кроз стручни ангажман у реализацији пројекта да остваре једно ново искуство у примјени ИКТ рјешења у пољопривреди – казала је Крајишникова.
Испред академске заједнице, Крајишникова је подсјетила да је од данас, 31. августа, у току други уписни рок на Универзитету у Источном Сарајеву, који ће трајати до 4. септембра.
Суфинансијер овог пројекта, поред Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде, је и општина Калиновик.