Potvrđena optužnica zbog mučenja Srba u Livnu

10.01.2025. 15:37
0
IZVOR: glassrpske.com

Sud BiH potvrdio je optužnicu protiv Muhameda Ibrahimovića, nekadašnjeg načelnik krim-službe Vojne policije HVO-a u Livnu, zbog ratnog zločina nad srpskim civilima u toj opštini 1992. godine.

Ibrahimoviću se, između ostalog, na teret stavlja da je zločine počinio tokom rata u BiH u OŠ ”Ivan Goran Kovačić” u Livnu, koja je korištena kao logor za protivpravno zatvorene Srbe.

Prema optužnici Ibrahimović je kao načelnik krim-službe Vojne policije HVO Livno, a kasnije načelnik Operativne djelatnosti Vojne policije i komandant službe bezbjednosti 11. bojne Vojne policije HVO-a Livno, u toku avgusta 1992. godine, zajedno sa drugim njemu podređenim pripadnicima krim-službe Vojne policije HVO Livno, postupao protivno odredbama Ženevske konvencije o zaštiti građanskih lica za vrijeme rata

- U više navrata je učestvovao u protivpravnom zatvaranju civilnog srpskog stanovništva, nehumanom i nečovječnom postupanju, namjernom premlaćivanju i mučenju i to naređivanjem, činjenjem, podstrekavanjem i pomaganjem, uslijed čega su zarobljeni civili pretrpjeli snažne fizičke i psihičke bolove te patnju - saopštio je Sud BiH.

Dodaje se da optuženi nije preduzeo nužne i razumne mjere da u svojstvu nadređenog spriječi ili kazni svoje podređene za navedene radnje prema zarobljenim srpskim civilima, iako je za iste znao ili mogao znati.

Komentari 0
Povezane vijesti
Porastao broj abortusa u Srpskoj: Rane trudnoće alarm za cijelo društvo Porastao broj abortusa u Srpskoj: Rane trudnoće alarm za cijelo društvo
Anja Ljubojević podnijela ostavku na mjesto potpredsjednika NSRS Anja Ljubojević podnijela ostavku na mjesto potpredsjednika NSRS
Danas počinje isplata penzija Danas počinje isplata penzija
Najčitanije
  • Nije trebalo da ubijemo popa
    17h 3m
    1
  • Lice iz Trnova lice lišeno slobode zbog prijetnji po život
    21h 58m
    0
  • Preduzeće iz Rogatice oštećeno za više od 14.000 KM
    21h 57m
    0
  • „Beerka“ ponovo stiže: od 12. do 14. juna u Istočnom Sarajevu
    22h 10m
    1
  • Zbog pucnjave na Vracama uhapšen muškarac
    14h 47m
    0