Istočno Sarajevo je mali grad u kom žive mladi ljudi koji sanjaju svoje snove. Neki su od njih svoje snove pretvorili u stvarnost. Oni su vrhunski sportisti koji su rođeni i stasali u našem gradu.
Kako se postaje šampion i kako se snovi pretvaraju u stvarnost, saznali smo iz razgovora sa ovim divnim mladim ljudima, članovima Džiju-džicu kluba "Slavija".
Osvojiti srebrnu medalju i biti drugi na svijetu, zvuči skoro pa nedostižno. Samo zvuči, jer je Lazar Matić dokazao da je sve moguće dostići. Na Svjetskom prvenstvu u džiju-džicuu u Abu Dabiju osvojio je srebrnu medalju, a kako je i sam istakao za Kateru, još nije svjesan uspjeha koji je postigao.
- Borio sam se u kategoriji juniora do 94 kilograma i ovo je moje drugi nastup na svjetskom prvenstvu. Prošle godine sam osvojio bronzanu medalju, a ove godine sam se popeo stepenicu više. Nadam se da ću sljedeće godine osvojiti svjetsko zlato i titulu prvaka svijeta - rekao je Matić.
S obzirom na to da je nosilac grupe i favorit za osvajanje zlatne medalje, Matić je prvo kolo bio slobodan, a nakon toga su uslijedile borbe za drugo i treće kolo.
- U drugom kolu sam pobijedio takmičara iz Grčke, u trećem Crnogorca, koji je prvoplasirani na svjetskoj rang-listi u kategoriji junira do 85 kg, a u finalu sam izgubio borbu protiv Grka koji je taj dan briljirao – objašnjava Matić.
Kako ističe, i ovo takmičanje je bila prilika da uoči i spozna svoje greške, a najbolje uči iz izgubljenih borbi.
Prvi sam na svjetskoj rang-listi u kategoriji juniora do 94 kg, dodaje Matić, a „probiću“ se i na svjetsku rang-listu najboljih juniora ikada u ovoj kategoriji.
Foto: Ustupljena fotografija
- Treniram tokom čitave godine, a pred važne turnire treniram dva ili tri puta dnevno. U trenažnim procesima, najbitnije je ostati psihički jak. Na svjetsko prvenstvo dolaze takmičari koji su fizički spremni, nema puno boljih ili lošijih takmičara, a ishod borbe zavisi od naše psihičke spremnosti i sportske sreće – istakao je Matić.
Osvojivši bronzanu medalju, Anđela Ždrale se upisala u istoriju kluba kao jedina djevojka koja je osvojila medalju.
- Takmičila sam se u kategoriji kadetkinje do 52 kg. U prvom kolu sam se borila protiv Italijanke, u drugom kolu protiv takmičarke iz Njemačke i tu borbu sam izgubila. U borbi za treće mjesto sam pobijedila takmičarku iz Italije – rekla je ona.
Foto: Ustupljena fotografija
Ždrale ističe da bez podrške drugova iz kluba, roditelja, porodice, sparing-partnera rezultati, sigurno, ne bi bili ovakvi.
- Prolazili su sa nama sve teške i lijepe trenutke. Bilo je mnogo emotivnih situacija i mnogo suza – rekla je ona.
Davor Bujak je u kategoriji juniora do 85 kilograma osvojio srebrnu medalju, i još jednom dokazao da je najbolji sportista ne samo grada Istočno Sarajevo nego i Republike Srpske i BiH.
- Kao i Lazaru, ovo je bilo moje drugo svjetsko prvenstvo. Prošle godine, zbog neke moje ludosti, nisam osvojio medalju, ali ove godine sam odlučio da ću ispraviti sve greške i osvojiti je. Sekunde su me dijelile od najsjajnije medalje, ali sitnice su prevagnule i osvojio sam srebro. Upravo nas te sitnice i pomažu da stasamo u borce kakvi smo - rekao je Bujak.
Foto: Ustupljena fotografija
Prema njegovim riječima, u finalnoj borbi se takmičio protiv Slovenca koji je u posljednjih 25 sekundi dobio borbu.
- Prvu borbu sam imao sa Grkom, drugu protiv takmičara iz Crne Gore, a polufinale protiv Nijemca – rekao je Bujak, koji se ujedno i prvi na svjetskoj rang-listi u svojoj kategoriji.
Kako dodaje, ovo je njegov posljednji nastup u ovoj kategoriji i od sljedeće godine će se takmičiti u kategoriji seniora.
- Biće teže, ali nastaviću trenirati i bilježiti rezultate – dodaje Bujak.
Do prije nekoliko godina, ističe Bujak, sanjali su o osvajanju balkanske medalje, a danas osvajaju svjetske.
Danijel Blažić, sportski direktor i glavni trener u Džiju-džicu klubu „ Slavija“ rekao je da su pripreme za Svjetsko prvenstvi u Abu Dabiju počele 1. avgusta u Sarajevu.
- Tu smo trenilari 15 dana, a potom su uslijedile pripreme u Trebinju i Istočnom Sarajevu. Sredinom septembra je bilo balkansko prvenstvo u Republici Srpskoj i to je bila prilika da provjerimo koliko smo spremni i na kojem smo nivou. Uslijedili su treninzi i međunarodno takmičenje u Baru, a potom i takmičenje u Istočnom Sarajevu. To je bila naša posljednja provjera pred svjetsko prvnstvo – rekao je Blažić.
Foto: Ustupljene fotografije
Dvanaest takmičara predstavljalo je Republiku Srpsku na ovom takmičenju, ističe naš sagovornika, a tri medalje su došle u Istočno Sarajevo.
- Smatram da je to veliki uspjeh, iako još uvijek toga nismo svjesni – ističe on.
Blažić objašnjava da i pored nevjervatnih uspjeha koji postižu članovi ovog kluba, uslovi u kojem treniraju nisu kakvi bi trebalo da budu.
- Najveći problem nam predstavljju prostorije koje dijelimo sa drugim kolektivom. Voljeli bismo da imamo sopstvenu salu u kojoj bismo mogli više trenirati. Primaran cilj nam je da obezbijedimo prostorije koje će biti isključivo Džiju-džicu kluba „Slavija“. Naši sportisti su zaslužili da imaju iste uslove kao i predstavnici drugih reprezentacija –rekao je Blažić.
Kako dodaje, bez obzira na sve, ove mlade ljude pokreće želja za pobjedom i to ih čini tako uspješnim.
- Želim da se zahvalim i našim sponzorima jer smo, zahvaljujući njihovoj finansijskoj pomoći, otputvali u Abu Dabi. I oni su dio naših medalja – zaključuje on.
Na Svjetskom prvenstvu u Abu Dabiju, Džiju-džicu klub "Slavija" predstavljao je i Danijel Damjanović.
Damjanović se takmičio u kategoriji juniora do 85 kg i osvojio je deveto mjesto.