Prije 107 godina u prvi konclogor u Evropi internirani Srbi

27.12.2022. 09:41
0
IZVOR: srna.rs

U Doboju će danas biti obilježeno 107 godina od dolaska prvog transporta Srba u zloglasni austrougarski logor, prvi koncentracioni logor u modernoj Evropi 20. vijeka, u kome je od 1915. do 1917. godine ubijeno 12.000 ljudi.

U 10.30 časova na Spomen-kosturnici /kod Spomen-hrama Svetih apostola Petra i Pavla/ biće služen pomen za ubijene srpske logoraše, a u 10.40 časova polaganje vijenca i cvijeća, saopšteno je iz Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske.

U 11.10 časova na spomenik žrtvama dobojskog kazamata, prvog koncentracioni logor na tlu Evrope, kod željezničke stanice, predviđeno je polaganje vijenaca i cvijeća, te obraćanje zvaničnika.

Pomen organizuje Odbor Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicija oslobodilačkih ratova.

Kroz logor je prošao 45.791 Srbin, pretežno deportovan sa područja zapadne Srbije, kao i Sarajeva, Sokoca, Rogatice, Goražda, Bileće i Trebinja.

Među logorašima su bila 16.673 muškarca i 16.996 žena i djece iz BiH, te 12.122 srpska vojnika i jedan broj starijih ljudi, žena i djece iz Srbije i Crne Gore, od kojih je oko 12.000 stradalo.

Sveštenstvo Crkvene opštine Doboj uputilo je zahtjev Njegovom preosveštenstvu episkopu zvorničko-tuzlanskom Fotiju da umoli Sveti arhijerejski Sabor Srpske pravoslavne crkve /SPC/ da žrtve dobojskog logora proglasi za mučenike.

Arhijerejski namjesnik dobojski Mirko Nikolić kaže da je stradanje Srba u dobojskom logoru i danas otvorena knjiga koja se dopisuje, jer se u proteklih stotinu godina svjesno nastojalo da nestane sjećanje na njegovo postojanje i obim srpskog stradanja u ovom stratištu.

Prvi podaci o dobojskom logoru predočeni su u "Spomenici posvećenoj mučenicima i žrtvama dobojske internacije iz svjetskog rata 1915/16. godine", koja je urađena prilikom osveštanja spomenika Svetih apostola Petra i Pavla 1938. godine, a čija izdanja su gotovo sva uništena.

U knjizi "Dobojski logor" se navodi da je austrougarski logor bio na prostoru sadašnje Željezničke stanice u Doboju, a zarobljeni Srbi bili su smješteni u drvenim barakama u kojima su prethodno konji austrougarske vojske uginuli od zarazne bolesti sakagije.

Kontinuitetu zaborava doprinijelo je i to što je na lokalitetu dobojskog logora u periodu Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije sagrađena željeznička stanica u Doboju i tako onemogućeno prikupljanje materijalne građe.

U pomen žrtvama dobojskog logora Srpska pravoslavna crkva objavila je u septembru 1938. godine "Spomenicu" i u porti dobojskog Sabornog hrama Svetih apostola Petra i Pavla osveštala izgrađenu spomen-kosturnicu u kojoj se nalaze ekshumirani posmrtni ostaci oko 12.000 žrtava austrougarskog logora.

U Doboju je 1. jula 2016. godine otkriven i osveštan spomenik "Dobojski logor 1915-1917", posvećen logorašima austrougarskog logora.

Odbor Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova uvrstio je internaciju Srba u dobojski logor u kalendar značajnih događaja. Svake godine 27. decembar obilježava se kao dan sjećanja na dolazak prvog transporta Srba u logor 1915. godine.

Komentari 0
Povezane vijesti
Obilježavanje 33 godine od početka rada vojne bolnice "Koran" Obilježavanje 33 godine od početka rada vojne bolnice "Koran"
Obilježavanje 80 godina od oslobođenja Pala Obilježavanje 80 godina od oslobođenja Pala
Sarajka ogorčena nakon napada na novosadske učenike: Stid me mog Sarajeva više nego ikad Sarajka ogorčena nakon napada na novosadske učenike: Stid me mog Sarajeva više nego ikad
Najčitanije
  • Teška nezgoda u Sarajevu, ima povrijeđenih
    7h 29m
    0
  • Aleksandar Vuković i Lana Bjelica najbolji sportisti opštine Istočna Ilidža za 2024. godinu
    23h 31m
    0
  • Naš cilj je stabilna i jaka Srpska u okviru dejtonske BiH
    22h 46m
    0
  • Pješak poginuo, vozač pobjegao
    10h 7m
    0
  • Poskupljuju jaja
    10h 38m
    2