Прије 107 година у први концлогор у Европи интернирани Срби

27.12.2022. 09:41
0
ИЗВОР: srna.rs

У Добоју ће данас бити обиљежено 107 година од доласка првог транспорта Срба у злогласни аустроугарски логор, први концентрациони логор у модерној Европи 20. вијека, у коме је од 1915. до 1917. године убијено 12.000 људи.

У 10.30 часова на Спомен-костурници /код Спомен-храма Светих апостола Петра и Павла/ биће служен помен за убијене српске логораше, а у 10.40 часова полагање вијенца и цвијећа, саопштено је из Министарства рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске.

У 11.10 часова на споменик жртвама добојског казамата, првог концентрациони логор на тлу Европе, код жељезничке станице, предвиђено је полагање вијенаца и цвијећа, те обраћање званичника.

Помен организује Одбор Владе Републике Српске за његовање традиција ослободилачких ратова.

Кроз логор је прошао 45.791 Србин, претежно депортован са подручја западне Србије, као и Сарајева, Сокоца, Рогатице, Горажда, Билеће и Требиња.

Међу логорашима су била 16.673 мушкарца и 16.996 жена и дјеце из БиХ, те 12.122 српска војника и један број старијих људи, жена и дјеце из Србије и Црне Горе, од којих је око 12.000 страдало.

Свештенство Црквене општине Добој упутило је захтјев Његовом преосвештенству епископу зворничко-тузланском Фотију да умоли Свети архијерејски Сабор Српске православне цркве /СПЦ/ да жртве добојског логора прогласи за мученике.

Архијерејски намјесник добојски Мирко Николић каже да је страдање Срба у добојском логору и данас отворена књига која се дописује, јер се у протеклих стотину година свјесно настојало да нестане сјећање на његово постојање и обим српског страдања у овом стратишту.

Први подаци о добојском логору предочени су у "Споменици посвећеној мученицима и жртвама добојске интернације из свјетског рата 1915/16. године", која је урађена приликом освештања споменика Светих апостола Петра и Павла 1938. године, а чија издања су готово сва уништена.

У књизи "Добојски логор" се наводи да је аустроугарски логор био на простору садашње Жељезничке станице у Добоју, а заробљени Срби били су смјештени у дрвеним баракама у којима су претходно коњи аустроугарске војске угинули од заразне болести сакагије.

Континуитету заборава допринијело је и то што је на локалитету добојског логора у периоду Социјалистичке Федеративне Републике Југославије саграђена жељезничка станица у Добоју и тако онемогућено прикупљање материјалне грађе.

У помен жртвама добојског логора Српска православна црква објавила је у септембру 1938. године "Споменицу" и у порти добојског Саборног храма Светих апостола Петра и Павла освештала изграђену спомен-костурницу у којој се налазе ексхумирани посмртни остаци око 12.000 жртава аустроугарског логора.

У Добоју је 1. јула 2016. године откривен и освештан споменик "Добојски логор 1915-1917", посвећен логорашима аустроугарског логора.

Одбор Владе Републике Српске за његовање традиције ослободилачких ратова уврстио је интернацију Срба у добојски логор у календар значајних догађаја. Сваке године 27. децембар обиљежава се као дан сјећања на долазак првог транспорта Срба у логор 1915. године.

Коментари 0
Повезане вијести
Обиљежавање 33 године од почетка рада војне болнице "Коран" Обиљежавање 33 године од почетка рада војне болнице "Коран"
Обиљежавање 80 година од ослобођења Пала Обиљежавање 80 година од ослобођења Пала
Сарајка огорчена након напада на новосадске ученике: Стид ме мог Сарајева више него икад Сарајка огорчена након напада на новосадске ученике: Стид ме мог Сарајева више него икад
Најчитаније
  • Бабаљ има питање за Владу: Шта значи члан 8. Закона о платама у МУП Републике Српске?
    15h 23m
    1
  • Општина Источно Ново Сарајево: У априлу низ активности помоћи грађанима
    22h 7m
    0
  • Младић се заглавио у лифту факултета па пропао кроз отвор
    13h 24m
    0
  • Прекнута сједница Дома народа, Бошњаци изашли из сале
    17h 34m
    8
  • Изгласана смјена српских замјеника министара у Савјету министара
    21h 11m
    1