Na današnji dan prije 24 godine Savjet bezbjednosti UN usvojio je Rezoluciju 1244 kojom je Kosmet stavljen pod mandat UN.
Rezolucijom je odobreno međunarodno, vojno i civilno prisustvo u tadašnjoj SR Jugoslaviji /SRJ/, uspostavljanje privremene administrativne misije UN na Kosovu - UNMIK-a kao i stacioniranje međunarodnih vojnih trupa - KFOR-a.
Ovom rezolucijom je zagarantovan suverenitet i teritorijalni integritet Srbije, a za Kosovo je predviđena "široka autonomija u okviru Srbije".
Rezolucija je donesena dan nakon potpisivanja Vojno-tehničkog sporazuma u Kumanovu, kojim je okončano bombardovanje SRJ koje je trajalo 78 dana. Usvojena je sa 14 glasova za i nijednim protiv.
Kina je tada ostala uzdržana zbog kritikovanja NATO agresije, naročito zbog bombardovanja njene ambasade u Beogradu.
Predstavnici te zemlje su izjavili da je sukob trebalo da riješi Vlada SRJ i njeni građani i da se suprostavljaju stranoj intervenciji. Međutim, kako je SRJ prihvatila mirovni prijedlog, Kina nije stavila veto na rezoluciju.
Usvajanju Rezolucije prethodili su pregovori predsjednika SRJ Slobodana Miloševića i Viktora Černomirdina, koji je bio predstavnik tadašnjeg ruskog predsjednika Borisa Jeljcina, a u pregovore je ušao po dogovoru sa Amerikom i EU.
Dogovor je postignut početkom juna, uz posredstvo specijalnog predstavnika Martija Ahtisarija, koji je predstavljao EU i UN.
Dokument o dogovoru Milošević-Ahtisari-Černomirdin, koji je prihvatila Narodna skupština Srbije, a zatim i Savezna vlada, bio je osnova za Rezoluciju 1244.
Beograd je od početka skretao pažnju da ni u jednom dijelu Rezolucije nema pomena o referendumu o budućem statusu Kosova i Metohije, a Priština je tvrdila da nijedna odredba Rezolucije ne zabranjuje nezavisnost Kosova.
Srbija i mnoge druge države članice UN insistiraju na tome da Rezolucija 1244 ostaje pravno obavezujuća za sve strane.
Međutim, Kosovo je 2008. godine jednostrano proglasilo nezavisnost.