На данашњи дан прије 24 године Савјет безбједности УН усвојио је Резолуцију 1244 којом је Космет стављен под мандат УН.
Резолуцијом је одобрено међународно, војно и цивилно присуство у тадашњој СР Југославији /СРЈ/, успостављање привремене административне мисије УН на Косову - УНМИК-а као и стационирање међународних војних трупа - КФОР-а.
Овом резолуцијом је загарантован суверенитет и територијални интегритет Србије, а за Косово је предвиђена "широка аутономија у оквиру Србије".
Резолуција је донесена дан након потписивања Војно-техничког споразума у Куманову, којим је окончано бомбардовање СРЈ које је трајало 78 дана. Усвојена је са 14 гласова за и ниједним против.
Кина је тада остала уздржана због критиковања НАТО агресије, нарочито због бомбардовања њене амбасаде у Београду.
Представници те земље су изјавили да је сукоб требало да ријеши Влада СРЈ и њени грађани и да се супростављају страној интервенцији. Међутим, како је СРЈ прихватила мировни приједлог, Кина није ставила вето на резолуцију.
Усвајању Резолуције претходили су преговори предсједника СРЈ Слободана Милошевића и Виктора Черномирдина, који је био представник тадашњег руског предсједника Бориса Јељцина, а у преговоре је ушао по договору са Америком и ЕУ.
Договор је постигнут почетком јуна, уз посредство специјалног представника Мартија Ахтисарија, који је представљао ЕУ и УН.
Документ о договору Милошевић-Ахтисари-Черномирдин, који је прихватила Народна скупштина Србије, а затим и Савезна влада, био је основа за Резолуцију 1244.
Београд је од почетка скретао пажњу да ни у једном дијелу Резолуције нема помена о референдуму о будућем статусу Косова и Метохије, а Приштина је тврдила да ниједна одредба Резолуције не забрањује независност Косова.
Србија и многе друге државе чланице УН инсистирају на томе да Резолуција 1244 остаје правно обавезујућа за све стране.
Међутим, Косово је 2008. године једнострано прогласило независност.