Pukovnik i počasni general Vojske Republike Srpske Blagoje Kovačević promovisao je u Istočnom Sarajevu monografiju "Sarajevsko-romanijska regija u Odbrambeno-otadžbinskom ratu /1992 – 1996/ koja demantuje sulude muslimanske i pojedine zlurade međunarodne tvrdnje o "srpskoj agresiji na BiH".
Knjiga svjedoči o presudnim događajima i ključnim aktivnostima Sarajevsko-romanijskog korpusa Vojske Republike Srpske.
Kovačević je rekao novinarima večeras da se na pisanje monografije odlučio zbog nesnošljivog pritiska od početka raspada SFRJ pa sve do danas, s tendencijom da se "sprovodi sve do ukidanja Republike Srpske i postojanja srpskog naroda sa lijeve strane Drine".
- Odlučio sam da prikupim relevantne dokumente o tragičnom sukobu u BiH, demantujem sve te laži i ukažem na veoma vješto prikrivenu istinu o svim tim tragičnim događajima - rekao je novinarima Kovačević, koji je i predsjednik Skupštine Organizacije starješina Vojske Republike Srpske.
Predsjednik Organizacije starješina Vojske Republike Srpske Slobodan Župljanin rekao je novinarima da ova organizacija izuzetno cijeni istoriografski rad generala Kovačevića.
- Mi smo izuzetno ponosni na ovaj čin i večerašnji događaj, jer mnogo vodimo računa o istraživanju svih događaja koji su odredili istorijsku sudbinu, borbu za slobodu i istinu o stradanju srpskog naroda na ovim prostorima - istakao je Župljanin.
On je naglasio da je Sarajevsko-romanijska regija imala izuzetan značaj u borbi za slobodu srpskog naroda i stvaranju Republike Srpske.
- Da nije bilo naše pobjede, pobjede srpskog naroda, ne bi bilo ni Dejtonskog sporazuma - rekao je Župljanin i pozvao sve relevantne pojedince i institucije da se mnogo više angažuju na objelodanjivanju istine o časnoj borbi srpskog naroda.
Istoričar Georgije Vulić kaže da ova knjiga predstavlja značajan odgovor nastojanjima hrvatske i muslimanske strane, ali i zapadnih sila, o ratnim događajima na prostoru Sarajeva, gdje je bilo jedno od najznačajnijih ratišta u cijeloj BiH, da Srbe nepravedno i bezobrazno proglase agresorima.
Vulić je istakao značaj, ulogu i hrabrost pripadnika Sarajevsko-romanijskog korpusa Vojske Republike Srpske, koji su uspjeli da se tokom svih ofanziva odupru znatno brojnijem neprijatelju, koji je imao i besprizornu podršku stranih vojnih sila.
On smatra da je monografija značajan poduhvat za istoriografiju uloge srpskog naroda i VRS u Odbrambeno-otadžbinskom ratu.
Zamjenik načelnika opštine Istočno Novo Sarajevo Aleksandra Kostović rekao je novinarima da je veoma bitno da su ovo i slična djela posvećena analizi dešavanja tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata pojave u javnosti, pa čak i sa određenim zakašnjenjem.
Prema njegovim riječima, i na ovaj način se odužuje stvaraocima i braniocima Republike Srpske, a sigurno je da će Kovačevićeva monografija poslužiti i za buduća naučno-istorijska istraživanja, ali i kao putokaz budućim srpskim generacijama.
Tekst monografije Sarajevsko-romanijskog korpusa strukturisan je u šest poglavlja, a svako govori o njegovim aktivnostima u određenom periodu i čini jedinstvenu cjelinu, od formiranja Sarajevsko-romanijskog korpusa, pa sve do njegovog rasformiranja.
Prvo poglavlje naslovljeno "Događaji koji su uticali na izbijanje rata u BiH" obuhvata period u kojem je hronološki predstavljen niz najvažnijih događaja koji su postepeno slabili SFRJ, da bi se ona sama 1991. godine počela raspadati.
U ovom poglavlju napravljen je osvrt na ratove koji su vođeni u bivšim jugoslovenskim republikama Sloveniji i Hrvatskoj, a fokus je na izbijanju prvih oružanih sukoba u BiH.
U drugom poglavlju pod naslovom "Formiranje Sarajevsko-romanijskog korpusa" obrađena je tematika o organizaciji, formaciji, strukturi, zoni odgovornosti i njenim karakteristikama kao što su prirodno-geografski, naseljenost i privredna razvijenost, kao veoma važnim faktorima za vođenje oružane borbe.
Poglavlje se završava stalnim zadacima Sarajevsko-romanijskog korpusa.
Foto: srna.rs
Treće poglavlje je "Mobilizacija i operativni razvoj jedinica Sarajevsko- romanijskog korpusa", a u njemu je obrađena tematika koja se odnosila na sve pokušaje i na kraju na samo izvođenje mobilizacije jedinica Sarajevsko-romanijskog korpusa i formiranje njegovih jedinica i operativni razvoj.
U četvrtom, najvažnijem poglavlju ove monografije "Najznačajnije bitke i operacije koje je izvodio Sarajevsko-romanijski korpus", hronološki su u najkraćim crtama obrađene sve veće bitke i operacije koje je izvodio Sarajevsko-romanijski korpus.
Peto poglavlje "Dejtonski mirovni sporazum" tretira demobilizaciju jedinica Sarajevsko-romanijskog korpusa i egzodus srpskog naroda iz opština Srpskog Sarajeva koje su Dejtonskim mirovnim sporazumom pripale Federaciji BiH.
Monografija Sarajevsko-romanijskog korpusa završava se šestim poglavljem pod nazivom "Spomenica", u kome su tabelarni prikazi odlikovanih jedinica i boraca, poginulih boraca Sarajevsko-romanijske regije, kao i vojnička groblja, spomen-crkve, kapele i spomen-obilježja podignuta u slavu i čast poginulih boraca.
Opština Istočno Novo Sarajevo, zajedno sa Organizacijom starješina Vojske Republike Srpske dala je značajan doprinos organizaciji večerašnje promocije i publikovanju monografije "Sarajevsko-romanijska regija u Odbrambeno-otadžbinskom ratu /1992-1996/".