Njegovo visokopreosveštenstvo mitropolit dabrobosanski Hrizostom danas je, povodom slave grada Istočno Sarajevo - Svetog Petra Dabrobosanskog, služio Svetu arhijerejsku liturgiju u istoimenom hramu u Vojkovićima u Istočnoj Ilidži, nakon čega je upriličeno lomljenje slavskog kolača i svečana litija.
Mitropolit Hrizostom je u besjedi istakao da je Sveti Petar Dabrobosanski od izbora za episkopa Zahumsko-hercegovačkog, a potom i mitropolita Dabrobosanskog bio pravilo vjere, učitelj i prosvetitelj srpskog naroda.
- Bio je upravo ono što je trebalo srpskom narodu u tim teškim vremenima Austrougarske, a potom i nove Jugoslavije. Sveti Petar je bio jedna velika ličnost, ljudska gromada koja je mogla sve to da smjesti kako treba, jer je bio obrazovan, vaspitan, oblikovan i preobražavan da bude jerarh crkve Hristove i da odgovara na izazove svakog vremena – rekao je mitropolit Hrizostom.
Ističući da se Sveti Petar pokazao veoma mudrim u teškom Austrougarskom periodu, nije čudno što je imenovan za mitropolita u Sarajevu, u momentu kada se stvarala i razvlašćivala jedna država.
On se zadesio, kako navodi mitropolit Hrizostom, i u posebnom teroru zla – ustaškom teroru.
- Ovdje na ovim prostorima i Nijemci su se zaprepastili dimenzijom i intezitetom zla i zločina koji je činjen u Nezavisnoj državi Hrvatskoj, a jedna od prvih žrtava ustaškog terora i nasilja je upravo Sveti Petar, jer je bio glava crkve i prvi čovjek srpskog naroda. Među prvima je i uhapšen i odveden na mučeništva, koje je do kraja, kao njegov Gospod Isus Hristos, iznio na golgotu i tamo je i stradao, u surovom Velebitu – rekao je on.
Bacili su ga, kako dodaje, u bezdan.
- Ustaše su u to mjesto strave i užasa bacile našeg mitropolita, ali i još hiljade drugih nevinih Srba, koje su pohvatali, mučili i na kraju su im se, kako su oni rekli, smilovali i bacili ih u bezdan – objasnio je on.
Foto: katera.news
Prema riječima mitropolita Hrizostoma, Sveti Petar je mučenički završio.
- Za ruku ga je uzeo rimokatolički sveštenik, šef ustaškog pokreta u Bosni, Božidar Brale u sarajevskoj mitropoliji i izveo ispred zgrade. Tad je ustašama rekao: „Evo izvolite, radite sa njime šta hoćete.“ On je kao jagnje božije izveden i predat na zaklanje – rekao je on.
Ipak, srpski narod ima svetitelja poslije mučeništva i golgote.
- Danas kad ga slavimo, obraćamo mu se sa molitvama i vapajima da bude naš zaštitnik pred Gospodom, a on to najbolje zna, jer je bio pastir ovog stada koje mi danas naslijeđujemo. Ponosni smo jer smo imali takvog jerarha, koji je sebe žrtvovao za svoj narod. On je svojim primjerom potvrdio ono što je druge učio – rekao je on, te dodao:
- Sveti Petar je bio posmatran kao živi svetac, još ovdje na zemlji. To je bio Sveti Petar i za života, i za stradanja, i danas kao svetitelj božiji.
Liturgiji u hramu u Vojkovićima, kao i litiji u kojoj su barjake nosili kum crkve Dragan Ostojić i gradonačelnik Istočnog Sarajeva Ljubiša Ćosić, osim predstavnika gradske vlasti, prisustvovali su načelnici opština, predstavnici lokalnih zajednica iz Srbije i Crne Gore, predstavnici privrednog i javnog života grada, kao i stanovnici Istočnog Sarajeva.