Његово високопреосвештенство митрополит дабробосански Хризостом данас је, поводом славе града Источно Сарајево - Светог Петра Дабробосанског, служио Свету архијерејску литургију у истоименом храму у Војковићима у Источној Илиџи, након чега је уприличено ломљење славског колача и свечана литија.
Митрополит Хризостом је у бесједи истакао да је Свети Петар Дабробосански од избора за епископа Захумско-херцеговачког, а потом и митрополита Дабробосанског био правило вјере, учитељ и просветитељ српског народа.
- Био је управо оно што је требало српском народу у тим тешким временима Аустроугарске, а потом и нове Југославије. Свети Петар је био једна велика личност, људска громада која је могла све то да смјести како треба, јер је био образован, васпитан, обликован и преображаван да буде јерарх цркве Христове и да одговара на изазове сваког времена – рекао је митрополит Хризостом.
Истичући да се Свети Петар показао веома мудрим у тешком Аустроугарском периоду, није чудно што је именован за митрополита у Сарајеву, у моменту када се стварала и развлашћивала једна држава.
Он се задесио, како наводи митрополит Хризостом, и у посебном терору зла – усташком терору.
- Овдје на овим просторима и Нијемци су се запрепастили димензијом и интезитетом зла и злочина који је чињен у Независној држави Хрватској, а једна од првих жртава усташког терора и насиља је управо Свети Петар, јер је био глава цркве и први човјек српског народа. Међу првима је и ухапшен и одведен на мучеништва, које је до краја, као његов Господ Исус Христос, изнио на голготу и тамо је и страдао, у суровом Велебиту – рекао је он.
Бацили су га, како додаје, у бездан.
- Усташе су у то мјесто страве и ужаса бациле нашег митрополита, али и још хиљаде других невиних Срба, које су похватали, мучили и на крају су им се, како су они рекли, смиловали и бацили их у бездан – објаснио је он.
Фото: katera.news
Према ријечима митрополита Хризостома, Свети Петар је мученички завршио.
- За руку га је узео римокатолички свештеник, шеф усташког покрета у Босни, Божидар Брале у сарајевској митрополији и извео испред зграде. Тад је усташама рекао: „Ево изволите, радите са њиме шта хоћете.“ Он је као јагње божије изведен и предат на заклање – рекао је он.
Ипак, српски народ има светитеља послије мучеништва и голготе.
- Данас кад га славимо, обраћамо му се са молитвама и вапајима да буде наш заштитник пред Господом, а он то најбоље зна, јер је био пастир овог стада које ми данас наслијеђујемо. Поносни смо јер смо имали таквог јерарха, који је себе жртвовао за свој народ. Он је својим примјером потврдио оно што је друге учио – рекао је он, те додао:
- Свети Петар је био посматран као живи светац, још овдје на земљи. То је био Свети Петар и за живота, и за страдања, и данас као светитељ божији.
Литургији у храму у Војковићима, као и литији у којој су барјаке носили кум цркве Драган Остојић и градоначелник Источног Сарајева Љубиша Ћосић, осим представника градске власти, присуствовали су начелници општина, представници локалних заједница из Србије и Црне Горе, представници привредног и јавног живота града, као и становници Источног Сарајева.