Grad Istočno Sarajevo proslavlja danas Dan i krsnu slavu - Svetog Petra Dabrobosanskog.
Njegovo visokopreosveštenstvo mitropolit dabrobosanski Hrizostom danas je služio Svetu arhijerejsku liturgiju u istoimenom hramu u Vojkovićima u Istočnoj Ilidži, nakon čega je upriličeno lomljenje slavskog kolača i svečana litija.
Kum je bio načelnik opštine Istočna Ilidža Marinko Božović, koji je zahvalio mitropolitu i sveštenstvu na službi i vjernom narodu koji je došao da se zajedno pomole Bogu da sve što u budućem periodu budu radili bude blagosloveno i da dugo proslavljaju slavu Hrama, ali i Grada Istočno Sarajevo.
Njegovo visokopreosveštenstvo mitropolit dabrobosanski Hrizostom podsjetio je da je Sveti Petar Dabrobosanski mogao da se spase, ali da je odlučio da ostane i podijeli strašnu sudbinu sa svojim sarajevskim Srbima, koju su im ustaše namijenile.
Prema njegovim riječima, Istočno Sarajevo slavi uspomenu na čovjeka koji je bio arhijerej u vremenu kada su dušmani htjeli da rastjeraju njegovo stado.
- On se nije uplašio već je stao pred dušmanina i izazvao ga da bi bio primjer svojoj pastvi. Kada je bila proglašena zloglasna Nezavisna Država Hrvatska /NDH/, Sveti Petar Dabrobosanski dobio je pozive da se skloni, ali je on rekao da je pastir svog stada i u dobru i u zlu i ostao uz svoj narod za koji je i stradao. Zato njega danas vole, poštuju i slave sarajevski Srbi i Istočno Sarajevo - naglasio je mitropolit, prenosi Srna.
Foto: Predrag Krstović/ Centar za kulturu i informisanje Istočna Ilidža
Grad Istočno Sarajevo nastao je prije 31 godinu, kada je Savjet Srpskog grada Sarajeva na sjednici održanoj 13. marta 1993. godine donio statutarnu odluku o organizaciji Srpskog grada Sarajeva.
Prvi zakon o ovom gradu donesen je 30. decembra 1993. godine, kada je Narodna skupština Republike Srpske usvojila Zakon o Srpskom gradu Sarajevo za vrijeme ratnog stanja ili neposredne ratne opasnosti.
Po završetku Odbrambeno-otadžbinskog rata i velike žrtve koju su podnijeli sarajevski Srbi, kada su nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, morali da napuste dijelove grada koji su pripali Federaciji BiH i presele na teritoriju Republike Srpske, Narodna skupština donosi Zakon o Srpskom gradu Sarajevu, 2. aprila 1996. godine, kojim se ime grada mijenja u Grad Srpsko Sarajevo.