Град Источно Сарајево прославља данас Дан и крсну славу - Светог Петра Дабробосанског.
Његово високопреосвештенство митрополит дабробосански Хризостом данас је служио Свету архијерејску литургију у истоименом храму у Војковићима у Источној Илиџи, након чега је уприличено ломљење славског колача и свечана литија.
Кум је био начелник општине Источна Илиџа Маринко Божовић, који је захвалио митрополиту и свештенству на служби и вјерном народу који је дошао да се заједно помоле Богу да све што у будућем периоду буду радили буде благословено и да дуго прослављају славу Храма, али и Града Источно Сарајево.
Његово високопреосвештенство митрополит дабробосански Хризостом подсјетио је да је Свети Петар Дабробосански могао да се спасе, али да је одлучио да остане и подијели страшну судбину са својим сарајевским Србима, коју су им усташе намијениле.
Према његовим ријечима, Источно Сарајево слави успомену на човјека који је био архијереј у времену када су душмани хтјели да растјерају његово стадо.
- Он се није уплашио већ је стао пред душманина и изазвао га да би био примјер својој пастви. Када је била проглашена злогласна Независна Држава Хрватска /НДХ/, Свети Петар Дабробосански добио је позиве да се склони, али је он рекао да је пастир свог стада и у добру и у злу и остао уз свој народ за који је и страдао. Зато њега данас воле, поштују и славе сарајевски Срби и Источно Сарајево - нагласио је митрополит, преноси Срна.
Фото: Предраг Крстовић/ Центар за културу и информисање Источна Илиџа
Град Источно Сарајево настао је прије 31 годину, када је Савјет Српског града Сарајева на сједници одржаној 13. марта 1993. године донио статутарну одлуку о организацији Српског града Сарајева.
Први закон о овом граду донесен је 30. децембра 1993. године, када је Народна скупштина Републике Српске усвојила Закон о Српском граду Сарајево за вријеме ратног стања или непосредне ратне опасности.
По завршетку Одбрамбено-отаџбинског рата и велике жртве коју су поднијели сарајевски Срби, када су након потписивања Дејтонског мировног споразума, морали да напусте дијелове града који су припали Федерацији БиХ и преселе на територију Републике Српске, Народна скупштина доноси Закон о Српском граду Сарајеву, 2. априла 1996. године, којим се име града мијења у Град Српско Сарајево.