Protest u Tuzli zbog zlostavljanja djevojčica: Građani traže ostavke i pravdu

02.11.2025. 20:38
0
IZVOR: glassrpske.com

Građani Tuzle održali su danas protestnu šetnju zbog slučaja zlostavljanja dvije maloljetne djevojčice uzrasta od 16 godina, zahtijevajući odgovornost i ostavke nadležnih nakon što je uhapšeno osam muškaraca, među kojima su četvorica policajaca i jedan univerzitetski profesor.

Masovni protest u Tuzli

Veliki broj građana izašao je na ulice kako bi izrazio nezadovoljstvo radom institucija i zatražio pravdu za djevojčice koje su, prema navodima, postale žrtve trgovine ljudima, prenosi Radio-televizija Republike Srpske (RTRS).

Marš kroz centar grada

Protestna šetnja počela je u 11.55 časova ispred Doma za djecu bez roditeljskog staranja u Tuzli, a potom se nastavila pored tužilaštva Tuzlanskog kantona, do zgrade kantonalnog Ministarstva unutrašnjih poslova.

Učesnici protesta nosili su transparente s porukama "Ostavke" i "Ko nam štiti djecu ako sistem štiti zločince".

Sigurnost žrtava

Ranije danas, iz kantonalnog tužilaštva u Tuzli je saopšteno da se dvije maloljetne djevojčice koje su bile žrtve trgovine ljudima u cilju seksualne eksploatacije nalaze na sigurnom i pod stručnom i institucionalnom zaštitom.

Tužilaštvo je istaklo da su djevojčice bezbjedne, naglašavajući da bi objavljivanje njihovih identiteta, okolnosti i podataka o njihovom boravištu predstavljalo ozbiljno kršenje zakona i prava djece.

Poziv medijima i javnosti

Iz tužilaštva su upozorili da objavljivanje ili insinuacija identiteta žrtava predstavlja krivično djelo povrede privatnosti djeteta.

Tužilaštvo je pozvalo medije, korisnike društvenih mreža i pojedince da odmah uklone sve objave i komentare koji mogu dovesti do identifikacije žrtava kao i da se u izvještavanju pridržavaju zakona, etičkih normi i interesa zaštite djece.

Istražni rad i saradnja sa policijom

Kako su naglasili, ovakvo ponašanje krši međunarodne i domaće norme, a tužilaštvo, u saradnji sa Sektorom kriminalističke policije MUP-a Tuzlanskog kantona i stručnim službama, intenzivno sprovodi istragu sa visokim prioritetom.

Osumnjičeni i krivična djela

Tužilaštvo Tuzlanskog kantona je zatražilo pritvor za osam osoba u sklopu ovog predmeta, a među njima i za četiri policajca – Besima Kopića, Miralema Halilovića, Jasmina Modrića i Dževada Požegića (55), koji su osumnjičeni da su u periodu od aprila 2024. do kraja jula ove godine vrbovali, navodili, prevozili na različite lokacije na području Kalesije, Živinica i Srebrenika, predavali drugim licima i skrivali dvije petnaestogodišnje djevojčice u svrhu iskorišćavanja prostitucijom i drugim oblicima seksualnog iskorištavanja, te su i oni koristili njihove seksualne usluge koje su im plaćali, prenosi portal sarajevskog Avaza.

Klopić je uzimao procenat od seksualnih usluga, a Tužilaštvo navodi da je riječ o djevojčicama čiji je razvoj bio otežan porodičnim prilikama.

Komentari 0
Povezane vijesti
Djevojčice žrtve trgovine ljudima na sigurnom, objavljivanje njihovog identiteta krivično djelo Djevojčice žrtve trgovine ljudima na sigurnom, objavljivanje njihovog identiteta krivično djelo
Oglasili se iz Doma za djecu u Tuzli Oglasili se iz Doma za djecu u Tuzli
Tužilaštvo predložilo pritvor policajcima koji su podvodili maloljetnice, a profesor koristio usluge Tužilaštvo predložilo pritvor policajcima koji su podvodili maloljetnice, a profesor korist...
Najčitanije
  • Muslimani, a četnici: Borili se s Dražom za kralja, nikad s Titom! (FOTO)
    16h 53m
    10
  • Prenos posmrtnih ostataka mitropolita Nikolajevića u Blažuj 1898.
    15h 34m
    0
  • Sarajevski policajci uhapšeni zbog seksualnog zlostavljanja djeteta
    14h 44m
    0
  • Presuda Kujoviću 4. novembra
    16h 49m
    0
  • Otvoren Centar za dojku pri Univerzitetskoj bolnici u Foči
    15h 49m
    0