Prvi put plivanje za Časni krst u Miljevini

15.01.2021. 14:21
2
IZVOR: SRNA

U Miljevini će u utorak, 19. januara - na Bogojavljenje, prvi put biti održano plivanje za Časni krst, što je ujedno i prvi put na području opštine Foča, bar u novijoj istoriji, da se održava ova neobična svetkovina u čast Isusovog krštenja.

Bogojavljensko plivanje za Časni krst na rijeci Bistrici organizuju Crkvena opština Miljevina i omladina iz tog naselja.

Sveštenik Ljupko Medojević rekao je Srni da će, nakon liturgije koja će u Hramu Svetog Ilije biti služena u 9.00 časova i osveštanja bogojavljenske vodice, u 12.30 krenuti litija kroz Miljevinu.

Litija će proći do obale Bistrice, oko kilometar i po uzvodno od naselja, do mjesta gdje je pristupačan prilaz rijeci, a i dubina vode odgovarajuća.

- Do sada se prijavilo više od 30 učesnika iz Miljevine i Foče, među kojima ima i studenata iz drugih gradova - rekao je Medojević.

Bogojavljensko plivanje za Časni krst je pravoslavni običaj kupanja u rijeci na dan kada Crkva slavi uspomenu na krštenje Isusa Hrista u rijeci Jordan, kada se Bog otkrio kao Otac, Sin i Sveti Duh, čime je objavljena tajna Svete Trojice.

Od samog takmičenja, koje je u drugom planu, odnosno od toga ko će prvi doplivati do Časnog krsta, mnogo je važnije samo kupanje u rijeci na dan kada se iznova Svetim Duhom osvećuje sama priroda svih voda. 

Komentari 2
  • Generic placeholder image
    Vladimir 18.01.2021. 20:50
    Sveštenik se preziva Medović, takođe mi je brat pa znam. Svako dobro.
  • Generic placeholder image
    Bojan 15.01.2021. 16:34
    Ovaj sveštenik Vam se preziva Medović, a ne Medojević. Vjerujte mi na riječ. Znam čovjeka. Brat mi je.
Povezane vijesti
Fočanske heroine u bijelom: Lijepa riječ je pola terapije Fočanske heroine u bijelom: Lijepa riječ je pola terapije
Ljubomir Todović osvojio srebro na balkanskom prvenstvu Ljubomir Todović osvojio srebro na balkanskom prvenstvu
Pjesma o djevojčici Veli - cvijećem dočekala crnogorsku vojsku i zbog toga ubijena (FOTO) Pjesma o djevojčici Veli - cvijećem dočekala crnogorsku vojsku i zbog toga ubijena (FOTO)
Najčitanije
  • Kuća bake Dare Malić u Sumbulovcu simbol humanosti, ljubavi i solidarnosti
    18h 2m
    2
  • Sloboda nema cijenu!
    21h 16m
    3
  • Albert Ajnštajn, čovjek koji je promijenio naš svijet
    21h 8m
    31
  • Hana je voljela Lošu
    21h 14m
    0
  • Kon­stan­tin je uvijek išao ta­mo gdje je naj­te­že
    21h 7m
    59