Za 11 mjeseci ove godine inspektori Republičkog inspektorata su kontrolom 14.805 radnika otkrili 194 zaposlena koji su radili na crno.
U Republičkom inspektoratu naveli su da su tokom ove godine, zbog nepravilnosti utvrđenih u pogledu zaključivanja ugovora o radu i rada na crno, izrečene kazne u iznosu od 474.000 KM.
- Inspektori Inspektorata RS su u 2020. godini po osnovu ugovora o radu kontrolisali 19.695 radnika zatečenih na radu kod poslodavca, od čega 175 radnika nije imalo zaključen ugovor o radu i nisu bili prijavljeni na obavezne vidove osiguranja - kazali su u Inspektoratu RS. Dodali su da su lani, zbog nepravilnosti utvrđenih u pogledu zaključivanja ugovora o radu i rada na crno, izrečene kazne u iznosu od 141.600 KM. Istakli su da se angažovanje radnika na crno najčešće konstatuje u oblastima ugostiteljstva, trgovine, eksploatacije i prerade drveta, građevinarstva te uslužnim djelatnostima.
- U odnosu na prethodne godine uočeno je smanjenje rada na crno u oblasti građevinarstva, što se može povezati sa nedostatkom stručne radne snage u ovoj djelatnosti - naveli su u Republičkom inspektoratu.
Dodali su da je izmjenama Zakona o poreskom postupku propisano da sada prijavu za registraciju u jedinstveni sistem obveznika doprinosa poslodavac podnosi najkasnije jedan dan prije stupanja zaposlenog na rad kod poslodavca, a da je ranije taj rok bio do pet dana, te da se ovom izmjenom značajno smanjuju mogućnost potencijalnih manipulacija od strane nesavjesnih poslodavaca. Za "Nezavisne novine" u Savezu sindikata istakli su da problem trenutno ne predstavlja toliko neprijavljivanje radnika, već to što radnike poslodavci prijavljuju da rade za najniže plate, a ostatak novca dobijaju u kovertama.
- Sutra će taj radnik imati manju penziju, a država ostaje oštećena i za poreze, i za doprinose, i ostale fondove. Imate preduzeća koja od NK radnika do inženjera radnike prijavljuju na najniže plate - kazao je za "Nezavisne novine" Danko Ružićić, potpredsjednik Saveza sindikata RS za privredu. Dodao je da se rad na crno u smislu da radnici nisu prijavljeni polako istiskuje, ali da trenutno dominira problem najnižih plata te da ne čudi to što ljudi odlaze sa ovih prostora u inostranstvo da rade.
- Do najnovijih izmjena Zakona o radu, koje su u srijedu donesene, zakonski je poslodavac koji radnike prijavi na najnižu platu bio čist pred inspekcijom. Novim izmjenama i dopunama Zakona o radu više se ne dozvoljava poslodavcima da sami određuju plate, nego su dobili obavezu da se plate moraju uređivati kako je to rekao Ustav, to se podrazumijeva u javnom sektoru i kolektivnim ugovorima u privredi - rekao je Ružičić.