Rast izvoza oružja i municije iz BiH

27.07.2025. 13:12
0
IZVOR: srna.rs

Namjenska industrija BiH je za pet mjeseci ove godine ostvarila izvoz vrijedan 285.259.770 KM, što je više za 80 miliona KM ili za 39,1 odsto nego u istom periodu lani, rečeno je Srni u Spoljnotrgovinskoj komori BiH.

Iz Komore ističu da su ovi podaci pokazatelj snažnog izvoznog potencijala i sve većeg međunarodnog interesovanja za proizvode namjenske industrije BiH, kao i da ostvareni rezultat ukazuje na konkurentnost domaćih proizvođača u globalnim okvirima, posebno u pogledu kvaliteta, pouzdanosti i ispunjavanja međunarodnih standarda.

SAD, Češka i Srbija su, kako navode, zadržale poziciju najznačajnijih kupaca, čime je potvrđena stabilna potražnja na tim tržištima, a u ovoj godini zabilježen i znatan izvoz u Saudijsku Arabiju.

U Sjedinjene Države izvezena je roba vrijedna oko 77,15 miliona KM, u Češku oko 53,12 miliona KM, u Srbiju 25,06 miliona KM, dok je izvoz u Saudijsku Arabiju iznosio oko 23,72 miliona KM.

Istovremeno, naglašavaju iz Komore, zabilježen je znatan rast izvoza u Njemačku /skoro šest miliona KM/ i Hrvatsku /oko sedam miliona KM /, tržišta unutar EU sa visokim regulatornim zahtjevima, što dodatno potvrđuje spremnost domaće industrije da se pozicionira među pouzdane dobavljače za evropske i NATO članice.

Iz Spoljnotrgovinske komore dodaju da je posebno zanimljiv rast izvoza u Burundi, koji ukazuje na prodor na nova, netradicionalna tržišta i potencijal za budući rast, te navode da je u ovu zemlju izvoz iznosio skoro pet miliona KM.

- S druge strane, zabrinjavajući je nagli pad izvoza u Veliku Britaniju, Bangladeš, Indiju i Švajcarsku. Ovi trendovi mogu biti posljedica promjena u geopolitičkom okruženju, regulatornim ograničenjima, promjeni strukture potražnje - upozoravaju iz Komore.

Podsjećaju da je na nedavno održanoj sjednici Grupacije namjenske industrije Spoljnotrgovinske komore istaknuto da postoji potreba za strateškim pozicioniranjem domaće namjenske industrije.

- Diverzifikacija izvoznih tržišta istaknuta je kao prioritet, čime se želi smanjiti prekomjerna izloženost politički nestabilnim regijama, ali i potencijalnim promjenama u spoljnopolitičkom kursu ključnih partnera, poput SAD - ističu iz Komore.

Iako su SAD značajan kupac, dodaju iz Komore, oslanjanje na jedno tržište nosi sistemske rizike koji se mogu ublažiti širenjem prisustva na stabilnija i strateški kompatibilna tržišta.

Naglašavaju da je ulaganje u istraživanje, razvoj i tehnološke inovacije drugi stub održivog razvoja sektora, te dodaju da fokus treba da bude na proizvodnji pametnog oružja i preciznih komponenti, čime bi se ostvarile dodatne mogućnosti za integraciju u međunarodne lance snabdijevanja.

Posebno važan segment, kako navode, predstavlja jačanje institucionalne i diplomatske podrške.

Iz Spoljnotrgovinske komore ističu da je za obezbjeđivanje dugoročne stabilnosti sektora od suštinske važnosti aktivnija uloga ministarstava inostranih poslova i odbrane u Savjetu ministara u promociji industrijskih kapaciteta, otvaranju novih tržišta i zaštiti interesa domaćih kompanija na međunarodnom nivou.

- BiH bi trebala dodatno učvrstiti svoju ulogu pouzdanog proizvođača i dobavljača dijelova i komponenti, što bi uz dalju modernizaciju i institucionalnu podršku moglo postati oslonac za dugoročan rast i tehnološki napredak namjenske industrije - zaključuju iz Spoljnotrgovinske komore. 

Komentari 0
Povezane vijesti
Ne jenjavaju napadi na srpske povratnike Ne jenjavaju napadi na srpske povratnike
Tržište rezanog duvana u BiH gotovo potpuno prepušteno švercerima Tržište rezanog duvana u BiH gotovo potpuno prepušteno švercerima
Gužve na graničnim prelazima u BiH Gužve na graničnim prelazima u BiH
Najčitanije
  • Svirepo ubistvo srpskog dječaka Slobodana Stojanovića
    5h 48m
    6
  • Istočno Sarajevo domaćin proslave 30 godina mature 45. klase SVŠ RV i PVO
    23h 29m
    0
  • Na današnji dan rođen kompozitor "Marša na Drinu" Stanislav Binički
    5h 49m
    0
  • Sokolac: Saopštenje OO Demos
    20h 53m
    4
  • U Džimrijama izgorjela štala usljed udara groma
    5h 26m
    0