Domaćica Gordana Borovčanin iz Brejakovića kod Sokoca godinama proizvodi romanijski skorup-kajmak po receptu majke, izlaže ga od 2015. godine i donosi nagrade sa Regionalne poljoprivredne izložbe i sajma u Rogatici, pa se tako i ove godine našla među nagrađenima za mladi kajmak prve i zreli kajmak druge klase.
Borovčaninova godišnje proizvede do 50 kilograma kajmaka. Najviše se traži mladi kajmak, a u jesen kupci više kupuju zreli.
Ona je rekla da je cijena romanijskog skorup-kajmaka 35 KM po kilogramu, ali da kupaca uvijek ima.
Kada je riječ o proizvodnji kajmaka, Gordana je navela da je to ove godine bilo teško zbog izuzetno visoke temperature vazduha i dužeg sušnog perioda, jer u procesu proizvodnje mlijeko razliveno u posude treba da miruje bez velikih temperaturnih oscilacija, nakon što se izdvoji skorup na površini.
- Posao oko kajmaka ove godine počela sam kasnije zbog vrućine, pa će ga vjerovatno biti manje nego do sada - rekla je Gordana, te dodala da je zbog suše bila slaba i ispaša za njenih sedam krava i za ostala grla na imanju.
Ona je podsjetila da je član regionalnog Udruženje "Romanijski skorup-kajmak", koje od početka 2014. godine okuplja proizvođače sa Sokoca, Han Pijeska i iz Rogatice s ciljem zaštite imena i porijekla ovog autohtonog proizvoda.
Rukovodilac Područne jedinice Istočno Sarajevo Resora za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi Jelena Mićić rekla je da su osnivanjem ovog udruženja preuzeli svu odgovornost da pomognu u ostvarenju cilja zaštite.
Ona je podsjetila da je postupak zaštite geografske oznake, odnosno imena porijekla, završen u februaru 2017. godine, kada je Institut za intelektualno vlasništvo BiH izdao rješenje za to.
Mićićeva je navela da je početkom 2019. godine zaštićeno i geografsko porijeklo romanijskog skorup-kajmaka u svim zemljama potpisnicama Lisabonskog sporazuma.
Udruženju je dostavljen sertifikat Međunarodne organizacije za zaštitu intelektualnog vlasništva, kojim se priznaje pravo zaštite skorup-kajmaka u 29 zemalja svijeta, što uključuje i devet zemalja članica EU.
Ona je rekla da su time stvoreni preduslovi za razvoj prepoznatljivog brenda romanijskog skorup-kajmaka.
- To je uticalo na trajnu konkurentsku prednost za naše proizvođače, omogućilo im lakši plasman i prepoznatljivost na stranim tržištima, jer se zaštitom geografskog porijekla sprečava neovlaštena proizvodnja i stavljanje u promet ovog proizvoda u svim zemljama članicama Međunarodne organizacije za zaštitu intelektualnog vlasništva - navela je Mićićeva.
Prema njenim riječima, sve ove aktivnosti uticale su na ekonomsko osnaživanje žena u ruralnim područjima kojima je prodaja romanijskog skorup-kajmaka jedini izvor prihoda.
Ona je naglasila da vrijedne žene posjetama i izlaganjem kajmaka na različitim sajmovima na najbolji način promovišu Sarajevsko-romanijsku regiju, tim prije što kvalitet kajmaka nikada nije bio upitan i što je sadašnje pakovanje prilagođeno tržištu i kupcima.
Mićićeva je rekla da će ovakve aktivnosti pozitivno uticati na širenje proizvođača romanijskog skorup-kajmaka, odnosno mladih žena u ruralnim područjima, koje standardizovanim načinom proizvodnje i kvaliteta ovog autohtonog proizvoda mogu ostvariti finansijske prihode, odnosno širenje članstva Udruženja.
Resor za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Područna jedinica Istočno Sarajevo djeluje u Sarajevsko-romanijskoj i Gornjodrinskoj regiji.