Dvadesetosmogodišnji Jovo Šarac iz Teritorijalne vatrogasne jedinice Istočno Sarajevo ističe da je to težak adrenalinski posao, te da mu najteže padaju intervencije nakon saobraćajnih udesa.
-Biti vatrogasac sa sobom nosi mnogo odgovornosti, ali i satisfakcije kada znate da ste nekome pomogli i spasili život- priča Jovo za Srnu.
On kaže da se htijenje, želja i profesionalna obaveza da pomognu građanima i učine sve što je u njihovoj moći kod vatrogasaca ne dovode u pitanje, te da postoji određena doza treme, uzbuđenja i adrenalina, ali rijetko straha.
-Dobro smo obučeni i opremljeni. Smatram da u svakoj intervenciji dajemo svoj profesionalni i ljudski maksimum- naglašava Jovo.
Biti vatrogasac za njega predstavlja ostvarenje dječačkog sna jer je mnogo vremena provodio u vatrogasnom domu na Palama, s obzirom na to da mu je otac bio vatrogasac.
Taj boravak i druženje sa ocem podstakli su ga da i sam krene tim putem.
Jovo Šarac kaže da je srećan čovjek jer radi posao koji zaista voli i koji ga ispunjava.
Prema njegovim riječima, kroz obavljanje posla vatrogasca, čovjek može da ispolji hrabrost i humanost, uz veliku dozu odgovornosti, iako ima teških momenata koji testiraju psiho-fizičke granice.
-Obučeni smo, opremljeni i utrenirani da bismo u svakom trenutku maksimalno brzo i efikasno odgovorili na sve potencijalne izazove koji se nađu pred nama. Satisfakcija koju osjećamo kada spasimo ljudski život ili nečiji dom - nadmašuju sve teškoće sa kojima se često susrećemo- navodi Šarac.
Bilo je različitih izazova u dosadašnjem radu, neke situacije su stresne, a ima i onih koje ostave određene tragove na čovjeku.
-Najteže od svega nam padaju saobraćajni udesi. To su situacije kada su ljudi zarobljeni u svojim automobilima i kada sekunde igraju veliku ulogu i svaki potez može biti koban. Tada moramo isjeći automobil da bismo izvukli unesrećenog. A, kod požara je svaka sekunda je bitna, pa svaki potez mora biti ispravan- priča Šarac.
-Posao vatrogasca je sam po sebi dinamičan, zanimljiv, odgovoran te veoma opasan- napominje Jovo Šarac, koji je postao dio nedavno formiranog USAR-a /Urban search and rescue/ tima pri Republičkoj upravi civilne zaštite.
On dodaje da su obuke sastavni dio posla, te da teoretsko-praktične obuke imaju svakodnevno jer su zakonska i profesionalna obaveza.
Osim interne obuke, koju sprovodi komandni kadar, često su u prilici da pohađaju i različite međunarodne obuke na kojima imaju mogućnost da se dodatno upoznaju o novim metodama, taktikama gašenja požara, kao i sa najnaprednijom tehnikom i opremom.
Šarac je prošle godine u Sloveniji uspješno pohađao i prošao obuku ulaska i spasavanja u zatvorenom.
-Bitna stvar je tim sa kojim radite, vaše kolege, mogućnost da se oslonite jedni na druge, jer vam, u suštini, i životi u nekim situacijama zavise od drugih. Naša povezanost, poslovna i prijateljska, veoma je duboka, do te mjere da jedni druge smatramo članovima porodice- ističe Šarac.