Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić pustio je danas u rad sistem "Pronađi me" za hitno obavještavanje javnosti u slučaju nestanka maloljetne osobe.
Predsjednik Vučić dao je dozvolu načelniku Komandno-operativnog centra u Upravi policije MUP-a Saši Stefanoviću za slanje hitnog obavještenja o početku rada sistema "Pronađi me" u Srbiji.
Prethodno su predstavnici četiri ministarstva potpisali u Palati Srbija, u prisustvu predsjednika Srbije, Sporazum o saradnji u slučaju hitnog obavještavanja javnosti o nestanku maloljetnih osoba. Sporazum je potpisan između ministra unutrašnjih poslova Bratislava Gašića i ministra za informisanje i telekomunikacije Mihaila Jovanovića, između Gašića i ministra za građevinarstvo, saobraćaj i infrastrukturu Gorana Vesića, i između Gašića i državnog sekretara u Ministarstu za rad, boračka i socijalana pitanja Lava Grigorija Pajkića.
Prezentaciji i puštanju u rad sistema "Pronađi me" prisustvovali su i predsjednik Centra za nestalu i zlostavljanu djecu Igor Jurić, ministarka zdravlja Danica Grujičić, kao i drugi predstavnici ministarstava.
Sistem je nastao u Sjedinjenim Američkim Državama 1996. godine, a naziv je dobio po Amber Hagerman, devetogodišnjoj djevojčici iz Teksasa, koja je oteta i ubijena.
Direktor Centra za nestalu i zlostavljanu djecu Igor Jurić rekao je da će se Amber Alert sistem "Pronađi me" razlikovati od sličnih sistema u svijetu po tome što se radilo na prevazilaženju problema i manjkavosti koje su druge zemlje imale, ali i da je taj sistem prilagođen uslovima u Srbiji.
- Smatram da će naš sistem zaista dobro raditi jer smo ga mi podredili našem podneblju i onome što vidimo da jeste problem kada pričamo o nestancima naše dece. Moram reći da je sistem Pronađi me prvi u regionu i u većem delu zemalja Evrope - rekao je Jurić za Tanjug.
Jurić je objasnio da će se sistem razvijati u dvije faze.
Prema njegovim riječima, u prvoj fazi mediji će prekinuti sa emitovanjem svojih programa u prvih osam sati na svakih 30 minuta.
- Prekidanje će se ogledati u tome da će morati da se objavi jedna formatirana fotografija nestalog deteta sa osnovnim informacijama i eventualno neki podaci vezani za sam nestanak, u smislu gde je dete poslednji put viđeno, šta je imalo na sebi - ukazao je Jurić.
Naveo je da će zatim mobilni operateri poslati svojim korisnicima poruku o nestalom djetetu, zajedno sa linkom sajta Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP).
Takođe, JP „Putevi Srbije“, aerodrom Nikola Tesla, autobuske i željezničke stanice objavljivaće na ekranima informaciju o nestanku djeteta.
Na pitanje koji su kriterijumi za pokretanje sistema, Jurić je naglasio da sistem ne može biti pokrenut sa svakim prijavljenim nestankom, već moraju biti ispunjeni određeni uslovi.
- Ukoliko je dete mlađe od sedam godina, sistem će se automatski pokrenuti. Takođe će se pokrenuti i ako je dete mlađe od 18 godina i ima neki oblik invaliditeta, kao i u situaciji kada se pouzdano zna da je dete u životnoj opasnosti - objasnio je Jurić.
Istakao je da će isključivo policija voditi računa o pokretanju i prekidu sistema.
Jurić kaže da će druga faza nadogradnje sistema početi odmah nakon prve faze i ona će uključiti druge činioce koji treba da učestvuju u širenju informacija o nestalom djetetu.
- Tu pre svega mislim na tržne centre, na benzinske pumpe, dakle naftne kompanije, tu će biti i banke i druga mesta gde je velika frekvencija ljudi. Ono što je takođe jako važno reći jeste da ćemo u toj drugoj fazi uključiti i društvene mreže - naveo je Jurić.
Rekao je da je, prema njegovim saznanjima, MUP već u kontaktu sa kompanijom „Meta“ kako bi se riješio problem odgovornih lica koja će garantovati da se objava o nestanku povuče kada dijete bude pronađeno.
- Ono što je nedostajalo i što još uvek nedostaje u Srbiji po pitanju društvenih mreža su odgovorna lica koja mogu garantovati da kada se povuče objava i kada je dete pronađeno, da će svi ti podaci biti povučeni i da nema nikakve opasnosti po zaštitu ličnih podataka - objasnio je Jurić.
O uvođenju Amber Alerta se u Srbiji govori još od 2015. godine, nakon što je ubijena devojčica Tijana Jurić, a mogućnost uvođenja ovog sistema Ministarstvo unutrašnjih poslova razmatralo je još 2018. godine.
Do pomaka je došlo u februaru 2022, kada su tadašnji ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin i predsjedavajući Fondacije „Amber alert Evropa“ Frank Hoen u Beogradu potpisali Memorandum o razumijevanju.
Ovaj sistem pored SAD, zvanično funkcioniše u Belgiji, Češkoj, Francuskoj, Njemačkoj, Grčkoj, Malti, Irskoj, Poljskoj, Bugarskoj, Italiji, Holandiji, Portugalu, Rumuniji, Španiji i Ujedinjenom Kraljevstvu, Meksiku, Ukrajini, Kini, Ekvadoru, Maleziji, Maroku, Rusiji, a među ovim državama je i Hrvatska, gdje ovaj sistem nosi naziv „NENO Alarm“.
Amber Alert predstavlja model širenja i objavljivanja informacija javnosti u specifičnim slučajevima nestale djece.
Objave putem različitih medija – televizijskih i radio emisija, Interneta, SMS poruka, ekrana na bankomatima, autoputevima itd. mogu da dopru do građana koji će zapamtiti lice djeteta i potencijalno ga uočiti ili imati validne informacije koje policiji mogu da pomognu u potrazi, a ključno je pozivati građane da sve potencijalno korisne informacije prijave policiji.
Kako bi se izbjegle lažne uzbune, kriterijumi za izdavanje upozorenja o nestanku djeteta su prilično strogi.
Prema podacima američkog Ministarstva pravde, 75 odsto dece koja su oteta i ubijena, ubijeno je u prva tri sata nakon otmice.
U SAD je od 254 Amber Alert upozorenja izdatih tokom 2021. godine, 252 slučaja rezultiralo uspešno, od kojih je 51 dijete uspješno oporavljeno kao direktan retultat izdavanja Amber Alert upozorenja.