Služen parastos jadovničkim žrtvama

02.07.2022. 14:40
0
IZVOR: srna.rs

Kod Šaranove jame na Velebitu danas je služen parastos jadovničkim žrtvama povodom obilježavanja Dana sjećanja na Jadovno 1941. godine kada je u tom kompleksu logora za vrijeme Nezavisne Države Hrvatske (NDH) na najsvirepiji način ubijeno više od 40.000 uglavnom Srba i Jevreja.

Parastosu, koji su služili sveštenici Eprahije gornjokarlovačke, prisustvovali su predstavnici Udruženja “Jadovno 1941”, potomci i poštovaoci žrtava sa područja Republike Srpske, Srbije i regiona, te počasni predsjednik PDP Mladen Ivanić.

Nakon kraćih obraćanja, učesnici molitvenog okupljanja posjetiće mjesto Štikada gdje će kod Crkve Svetog Petra i Pavla, u kojoj je postradao srpski narod 1941. godine, biti održan čas istorije.

Učesnici molitvenog okupljanja zatim će posjetiti krašku jamu Tučić ponor kod Gračaca gdje će biti osveštan i postavljen Časni krst žrtvama ubijenim u ovoj jami.

Kod Hrama Vaznesenja Gospodnjeg u Gračacu biće priređeno posluženje da učesnike ovog molitvenog i komemorativnog Sabranja, nakon čega je planiran povratak kući.

Udruženje “Jadovno 1941” iz Banjaluke 13. godinu zaredom organizator je molitvenog okupljanja sa blagoslovom Njegovog preosveštenstva episkopa gornjokarlovačkog Gerasima.

Molitveno sabranje na Velebitu odobrila je policijska stanica Gospić, čiji su pripadnici obezbjeđivali skup.

U kompleksu logora smrti Gospić-Jadovno-Pag u Drugom svjetskom ratu za 132 dana ubijeno je najmanje 40.123 ljudi. U Metajni, na ostrvu Pag, otvoren je prvi logor za žene i djecu u Drugom svjetskom ratu.

Dan sjećanja na Jadovno uvršten je u kalendar obilježavanja značajnih istorijskih događaja Odbora Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.

Komentari 0
Povezane vijesti
Broj žrtava požara u Domu penzionera u Tuzli povećan na 13 Broj žrtava požara u Domu penzionera u Tuzli povećan na 13
Miodrag Batinica svjedočio o stradanju četrnaestogodišnjeg sina Nenada Miodrag Batinica svjedočio o stradanju četrnaestogodišnjeg sina Nenada
Temelji spomenika srpskim žrtvama u Podrinju biće udareni dogodine Temelji spomenika srpskim žrtvama u Podrinju biće udareni dogodine
Najčitanije
  • Mitrovdanska ofanziva - 5.000 srpskih vojnika pobijedilo 40.000 neprijatelja (VIDEO)
    20h 15m
    21
  • Na današnji dan rođen Vuk Stefanović Karadžić
    18h 54m
    0
  • U sudaru u Čeljigovićima povrijeđena dva vozača
    19h 36m
    0
  • Đorđe Karađorđević, junak iz davnih vremena
    4h 9m
    1
  • Salmonela u piletini iz BiH
    23h 51m
    0