Udruženje za očuvanje srpske kulture i tradicije „Bastion“ iz Brčkog biće partner Udruženju „Zdravo mladi“ iz Beograda na projektu snimanja filma o posljedicama NATO bombardovanju u Republici Srpskoj 1995. godine i Saveznoj Republici Jugoslaviji 1999. godine.
– Napravili smo sporazum o saradnji i vodićemo projekat za područje Republike Srpske. Autor filma je Nemanja Nedeljković, a revizor će biti dr Danica Grujičić, sa timom od stotinu naučnika – rekao je Arsen Pavlović, predsjednik Udruženja „Bastion“.
Pavlović je istakao da film treba da iznese činjenice i dokazi o uzrocima, direktnim i indirektnim posljedicama NATO bombardovanja rekavši da je ova tema do sada obrađivana u SRJ, ali ne i u Republici Srpskoj.
– Jedna od indirektnih posljedica gađanja osiromašenim uranijumom je obolijevanje od kancera. Došli smo do podataka da je samo u Srbiji tri puta više oboljelih od kancera nego što je prosjek u Evropi. Iste činjenice moramo da iznesemo i za Republiku Srpsku – rekao je Pavlović.
Naučni pristup
Pavlović je naglasio da projektu ne prilaze s aspekta politike, već s aspekta nauke.
– Hoćemo da dokažemo i napravimo poveznicu između obolijevanja ljudi i bombardovanja osiromašenim uranijumom. NATO pakt nije bombardovao samo vojne ciljeve u Republici Srpskoj i Saveznoj Republici Jugoslaviji, već i civilne ciljeve, fabrike za hemijske proizvode, koje su kasnije ostavile posljedice. Do sada smo nailazili na zatvoren pristup, ali se nadamo da će ovaj projekat da pokrene ljude da daju izjave i da konačno dođemo do istine. Možda i situacija u proteklih 20 godina nije dozvoljavala da istina izađe na vidjelo. Međutim, sada imamo enormno veliki broj oboljelih i ne dovodi se u pitanje da li smijemo ili ne, već moramo da iznesemo istinu – pojasnio je Pavlović.
Bilo je planirano da film bude završen ove godine, za godišnjicu NATO bombardovanja, ali je sve pomjereno zbog epidemiološke situacije. Trenutno se, prema Pavlovićevim riječima, radi na prikupljanju dozvola za snimanje javnih površina. Ove dozvole dobili su u opštinama Sokolac, Rogatica i Han Pijesak, a sam tok snimanja zavisiće od epidemiološke situacije.
– Mislimo da ćemo u narednih mjesec dana moći da uradimo, ako ne terensko snimanje, onda intervjue s oficirima, civilima i porodicama poginulih boraca ili preživjelih – rekao je Pavlović.
Serijal
Pojasnio je da je snimanje filma samo jedan segment sveobuhvatnog projekta u okviru koga će, zbog obimnosti građe, biti napravljen serijal, a planira se i izrada sajta na kojem će biti postavljen film i svi podaci i naučni radovi o bombardovanju.
Prema njegovim riječima, projekat je dobio podršku Ministarstva za informisanje Srbije, kao i grada Beograda preko Kancelarije za mlade, a najavljena je i podrška Vlade Republike Srpske.
Pavlović je pozvao udruženja iz Republike Srpske, zainteresovana za ovu temu, da im se pridruže u ovom projektu, a posebno su, kako je rekao, zainteresovani da u rad bude uključen što veći broj mladih ljudi.