U Hotelu „Zlatni Bor“ u Sokocu, od decembra je organizovana škola plivanja za djecu uzrasta od pet do četrnaest godina.
Do sada je kroz školu svoje prve plivačke pokrete napravilo preko 80 djece. Održano je ukupno šest ciklusa sa po deset časova, a od ponedjeljka je krenuo novi – sedmi ciklus.
Ekipu trenera čine Sanja, Momčilo i Mirko Koprivica, koji puni volje, entuzijazma, pozitivne energije, sa lakoćom svoje znanje prenose malim sokočanima.
– Ideja o pokretanju škole plivanja nastala je usljed mog dvadesetogodišnjeg rada u struci kao strukovni fizioterapeut i viši radni terapeut, kao i sagledavanje problema današnje djece. Osnovni problem je hipokinezija – nedovoljno kretanje i loše posture djece i neadekvatan izbor sporta ili uopšte nedostatak fizičke aktivnosti. Iskustvo je pokazalo da se djeca sa vježbama na suvom prelako zasite, a u plivanju moraju konstantno da rade, nema opcije stajanja – kazala je Sanja.
Prvi preduslov za trenere je bio da su dobri plivači, da vole rad sa djecom i da na jedan vrlo jednostavan način svoje znanje znaju prenijeti na najmlađe. Ipak, pored tog znanja, bilo je neophodno i školovanje, Sanja je odlazila u Doboj, vikendima, cijeli septembar, oktobar, novembar i dio decembra na bazen, dok je Momčilo pored svog već stečenog znanja, redovno odlazio na olimpijski bazen u Sarajevo.
– Nas dvoje smo „ukrstili koplja“ i napravili plan i program, da jedan ciklus traje deset časova. Odlučili smo se za mješovite treninge, zbog sastava djece, različitog pola i osjetljivosti pubertetskog uzrasta. Prvo učimo vježbe disanja u vodi, plutanje, održavanje na vodi, rad nogama i rukama, povezanost i automatizaciju ispravnih obrazaca. Uče se tehnike kraul, leđno, prsno i delfin plivanje. Vožnja bicikla, plivanje i skijanje su psiho – motorne aktivnosti koje se ne zaboravljaju, zato ih je neophodno učiti po pravilnim obrascima. Kažu da je navika jedna muka, ali da se odviknete od nečega devet muka, zato je poželjno da se sa trenerima usvoje dobri elementi – naglasila je Sanja Koprivica.
Sa školom plivanja, krenulo se 21. decembra. Treninzi su organizovani kao grupni i indivudualni, kroz koje je prošlo preko 80 djece, s tim da su neka djeca ponavljala cikluse u zavisnosti od potrebe.
– Plivanje zajedno sa atletikom i gimnastikom spada u bazične sportove i to je jedan od razloga zašto je dobro da djeca prvo krenu sa plivanjem a kasnije da se usmjeravaju i pronalaze u ostalim sportovima. Da ovladaju tehnikama plivanja, eliminišu strah ako je prisutan i ono što je posebno bitno naglasiti kada je u pitanju plivanje da cijelo tijelo radi i svi mišići su angažovani – istakla je Koprivica.
Javnosti je manje poznato da je drugi član trenerske ekipe, Momčilo Koprivica bio učesnik plivačkog maratona u Brčkom 2017. i 2018. godine, u dužini od 10 kilometara. Uspio je da ispliva u vremenu od dva sata i četrdeset minuta, dok je naredne godine, uz povećanu pripremu, isplivao za dva sata i sedam minuta.
– Nisam imao priliku da tako malu djecu učim plivanju i bio sam malo sketičan prema tome, predstavljalo mi je izazov koji sam rado prihvatio. Časovi su pokazali da ono što radimo sa djecom daje pozitvne rezultate, tako da trenutno imamo veliku zainteresovanost i sve više djece uči prve plivačke pokrete upravo sa nama – rekao je Momčilo.
Za vrijeme vanrednog stanja u Republici Srpskoj izazvanog pandemijom virusa Kovid – 19, časovi plivanja u Hotelu „Zlatni Bor“ su prekinuti. Kada se nastavilo sa treninzima, zbog velikog interesovanja roditelja, da upišu svoju djecu, javila se potreba za angažovanjem još jednog člana trenerske ekipe – Mirka Koprivice.
– Kao i svakom sportu, tako se i u plivanju pokazalo da ima nadarene djece. Po našem mišljenju, odabrali smo četvoro djece, koji su uspješno savladali osnove plivanja, sa kojima sam išao na olimpijski bazen u Sarajevo. Motiv za ovaj potez je bio i svojevrsna nagrada za njihov pokazan trud, kao i mogućnost susretanja sa većim i dubljim bazenom – pojasnio je Mirko Koprivica.
U Sokocu do sada nije bilo bazena, pa ova škola predstavlja odličnu priliku i mogućnost da se na pravilan način savladaju osnove plivanja.
Treneri su saglasni u jednom, a to je da plivanje podstiče psiho – motorni razvoj djece, djeluje relaksirajuće na organizam, voda svima prija, a na njihovim treninzima uče djecu sportskoj i radnoj disciplini, istovremeno poštujući individualne karakteristike svakog djeteta i razvijanje želje za takmičenjem i dokazivanjem.