Srbe na Kosovu i Metohiji od nečastivih sila čuva „strašnik“ - to je snaga nepobjediva

18.04.2025. 15:53
1
IZVOR: sputnikportal.rs

Domaćice širom Srbije danas farbaju jaja, a prije svih „čuvarkuću“. Običaj se razlikuje od mjesta do mjesta, a najživopisniji i najljepši spoj vjere i tradicije dešava se na Kosovu i Metohiji, u Orahovcu, dan ranije. Tu svaka ulica ima svoje šare, a prvo jaje zove se „strašnik“. Čuva kuću, polje i vinograde. Zbog njega se djeci u Orahovcu rumene obrazi.

- Prvo jaje u Orahovcu se šara već u sredaposnu nedelju, to je četvrta sedmica vaskršnjeg posta, a bojenje sa završava na Veliki četvrtak. Kod nas se na Veliki petak ne radi ništa. Niti se jede, niti pije, tugujemo za raspetim Gospodom

Ovo za Sputnjik priča Velinka Radovanović, jedna od domaćica iz Orahovca koja se, kao i sve druge, strogo pridržava običaja koje ovo mjesto u Metohiji poštuje vijekovima.

- Jaja se šaraju sa specijalnom alatkom „šaraljajkom“, reč je o drvcetu koje ima nastavak koji liči na glavu ptice, a njen kljun je zapravo mali levak obavijen pamučnim koncem. Glava ptice natapa se u topli vosak, zatim se greje na sveći, vosak curi niz kljun i njime se šara jaje, kao olovkom - objašnjava domaćica.

Dodaje da se prošlogodišnje jaje, koje se čuva pored slavske ikone, nosi u vinograd ili polje i zakopa. Tako „strašnik“ čuva vinograd i polje od nečastivih sila. Straši ih, čuva, da ne dođe do suše, velike kiše ili bolesti.

Crvena kao Hristova krv i radost vakrsenja

- Svaka ulica u Orahovcu je nekada imala svoje posebne šare, dolaze mladi, ali tradicija se prenosi s kolena na koleno. Šare liče jedna na drugu, ali starinske šare se ipak razlikuju. Krstolike su, tu su i cvetovi i listići. Ima i golubova, simbolika naše tradicije i kulture je obavezna - priča ova iskusna domaćica.

Dodaje da se šarana jaja farbaju isključivo na Veliki četvrtak, ranom zorom, prije sunca, a farba se potopi u srijedu uveče.

U Orahovcu se jaja farbaju isključivo crvenom bojom, koja simbolizuje Hristovo stradanje, njegovu krv, ali crvena boja je i simbol radosti zbog njegovog vaskrsenja, pobjede smrti.

- I boja i dani, sve je to simbolika, kako je Hristos ulazio u Jerusalim, kada je sedeo sa svojih dvanaest učenika, pa Tajna večera, kada je Gospoda izdao Juda. Sve ide tako, kako je onamo u Svetom pismu, tako i mi radimo, s tim što je ovo nešto što je simbolično, običaj - kaže Velinka.

Jaje kojim se blagosiljaju djeca

Na Veliki četvrtak sagovornica Sputnjika je ustala rano, prije svih, da bi ofarbala šarana jaja. Prvo se farba strašnik, pa ostala. U vodu sa farbom dodala je novu svetu vodicu. Sveštenik posjeti svaku kuću u ovom mjestu koje zovu Rajska bašta, nedjelju prije farbanja.

- Kad se prvo jaje ofarba, dok su deca još uvek u snu, mi ustajemo rano, bude četiri ili pet sati ujutru, kako koja domaćica porani, uđemo tamo gde nam deca spavaju i tim jajetom zakrstimo decu, čelo, brada i obrazi. Pomažemo ih, da nam deca budu zdrava i rumena, isto kao vaskršnje jaje - priča Velinka.

Dodaje da se na Veliki petak, u Orahovcu ništa ne radi, to je ostalo od starine, ljudi niti jedu, niti piju. Tek kad zađe sunce, kad se završe Carski časovi i iznese plaštanica. Kad se dođe kući, onda se popije malo vode i uzme „suhojedenje“, poneki orah, kikiriki ili leblebija.

- To je dan tugovanja za Gospodom, zbog izdaje i njegovog stradanja i mučenja. Nekako se, na taj način sjedinjujemo sa tugom i bolom zbog stradanja kroz koje je prošao.

Metohijski Blagodatni oganj

Na Veliku subotu vaskršnja liturgija je u ponoć. U crkvi bude potpuni mrak.

- A onda otac Milan, naš sveštenik, izlazi sa svećom ispred Carskih dveri. Ta sveća zapravo simbolizuje Sveti oganj. Svi uzimamo plamen od njega. Postoji i posebna pesma koju pevamo, „priđite, uzmite svetlost od nezalazne Svetlosti i proslavite Hrista vaskrslog iz mrtvih“. Oglase se zvona koja najavljuju Hristovo vaskrsenje. Idemo i oko crkve. Vaskrs je najlepši i najradosniji praznik, govori.

Stari običaj šaranja jaja voskom postoji i u drugim krajevima Srbije, ali samo u ovom dijelu Metohije šaraju se jedinstvenom pticom, šaraljajkom i jedinstvenim ukrasima. Koliki se značaj pridaje čuvanju ovog običaja govori i činjenica da je prošle nedjelje u Orahovcu održana radionica šaranja jaja.

Škola u koju su došle i najmlađe Orahovčanke je organizovana na ideju profesorke Gimnazije u Orahovcu, novinara i publiciste Olivere Radić, sa blagoslovom oca Milana Stanojevića.

Tradicija vezana za hrišćansku vjeru ne smije da se zaboravi, pa je u Orahovcu nedavno održana i radionica tradicionalnog pravljenja figurica, šara za slavski kolač.

Koliko je važno čuvanje vjere i tradicije baš na Kosovu i Metohiji znaju i u drugim krajevima Srbije, pa je novac za materijal, za obje radionice stigao od sveštenika i parohijana Uspenjskog hrama i Uspenjske kapele u Novom Sadu.

Komentari 1
  • Generic placeholder image
    Nada 18.04.2025. 16:24
    Ja se divim tom narodu na KOSOVU I METOHIJI. Boze kako tezak zivot . Zelim im sve najbolje u zivotu i da im se sve zelje ispune .
Povezane vijesti
Vaskršnji običaji i vjerovanja kod Srba Vaskršnji običaji i vjerovanja kod Srba
Ovo su stari srpski običaji na veče Velikog petka Ovo su stari srpski običaji na veče Velikog petka
Đavolji naum: Kosovski Albanci kad ne mogu da spale crkvu, stave je u kavez Đavolji naum: Kosovski Albanci kad ne mogu da spale crkvu, stave je u kavez
Najčitanije
  • Raspored bogosluženja za vaskršnje praznike u Istočnom Sarajevu i Sarajevu
    5h 25m
    1
  • Pale: Spremljeno 3.000 šarenih jaja za podjelu sugrađanima
    22h 50m
    0
  • Ovo su stari srpski običaji na veče Velikog petka
    19h 41m
    0
  • Selo Brižina – Najmasovniji ustaški zločin nad srpskom djecom
    23h 42m
    2
  • Pale: Najmlađi na kreativnoj radionici šarali jaja
    17h 21m
    0