Na beogradski aerodrom “Nikola Tesla” sinoć je, nešto prije ponoći, doputovalo četvoro državljana Srbije, koji su iz kineskog Vuhana, žarišta epidemije korona virusa, prebačeni u Francusku, gdje su proveli dvije nedelje u karantinu.
Srpski državljanin Aleksandar Kalaba je u ime ostalih zahvalio svima koji su im pružili podršku, a posebno Ministarstvu spoljnih poslova i ambasadi Srbije.
– Petogodišnja kćerka mi je spremila bar 12 crteža da me dočeka – rekao je Aleksandar.
Kako je dodao, karantin je za njih izgledao kao “malo lakši zatvor”.
– Bili smo u 200 sa 100 metara kvadratnih. Imali smo sok, vodu, kafu, ali nismo imali šta da radimo. Pokušali smo da ubijemo tu dosadu na naš, balkanski način, zbog čega su se Kinezi koji su bili sa nama malo uplašili – rekao je Aleksandar Kalaba.
Oni su u Beograd doputovali redovnim letom iz Francuske nakon dvonedjeljnog karantina u Eks-on-Provansu, u blizini Marseja.
Nemaju nikakve simptome virusne infekcije.
Povratak za Aleksandra Kalabu, Nenada Neškovića, Dušana Đelića i Stefan Vojnića organizovalo je Ministarstvo spoljnih poslova Srbije u saradnji sa francuskim vlastima.
Srpski državljani su testirani i nisu imali nikakve simptome virusne infekcije.
“Nismo bili uplašeni nijednog trenutka”
Stefan Vojnić, koji je pola godine na studijama u Vuhanu, priča za Tanjug da je u trenutku kada je grad i zvanično zatvoren za sve zbog epidemije koronavirusa, već znao da je zatvoren za vladine službenike i zdravstvene radnike tako da je pretpostavljao da će se to desiti. Strah nije osjećao, ali nije očekivao da će epidemija ovako dugo trajati, bez naznaka za smirivanje.
– Čudna situacija je bila. Nisam ni par dana prije toga izlazio, nije mi bilo prijatno da se krećem u masi ljudi- priča Stefan koji je Vuhan, kada je prvi put nakon zatvaranja izašao napolje, vidio totalno drugim očima.
Kako kaže, tek je tada u stvari vidio sam grad jer je “do tada na ulicama uviek bila gužva”.
– Ulice su bile prazne, možda jedna kola prođu i to mi je bilo zanimljivo, čak sam i snimio par klipova – prisjeća se on.
Evakuacija je bila izvjesna, priča Stefan koji je to zaključio jer je već čuo da se evakuišu Britanci, Amerikanci i da postoji francuski avion, na osnovu čega je pretpostavio da će biti evakuacije za građane iz svih evropskih država.
Nije mu se žurilo da izađe iz Vuhana, a iščekivanje je prvi put osjetio kada je evakuacija bila izvjesna, ali se nije znao tačan dan kada će biti i obavljena, pa nije bio siguran da li i koliko treba namirnica da nabavi.
Bez obzira što im je u karantinu u Francuskoj, nadomak Marselja, bilo ograničeno kretanje, Stefan je kazao da je pozitivno iznenađen, a najjači utisak koji nosi iz karantina jesu zvijezde na nebu koje su poslije duže vremena uspjeli da vide, s obzirom da je Vuhan veoma zagađen.
– Nas četvorica nismo osjećali strah da će testovi pokazati da smo zaraženi. Bili smo i najslobodniji u karantinu što se toga tiče za razliku od nekih koji su bili u strahu i nisu izlazili iz soba. Kinezi su se žalili na nas i na to što ne nosimo maske sve vrijeme – ispričao je Stefan.
U Kinu se, ukoliko ovaj semestar bude mogao da završi onlajn, neće vraćati prije septembra, ali ako to ne bude slučaj, povratak ga očekuje u aprilu. Ali, u slučaju da do aprila bude samo rastao broj zaraženih, razmisliću dobro da li ću se vraćati – naveo je Stefan.