Srpska u idućoj godini planira rekordno zaduženje

11.12.2025. 19:28
1
IZVOR: capital.ba

Vlada Republike Srpske planira da se u idućoj godini zaduži više od dvije milijarde maraka.

Vlada Republike Srpske utvrdila je prijedlog Odluke o dugoročnom zaduživanju za 2026. godinu kojim je predviđeno da se može zadužiti maksimalno 1.690.900.000 KM.

Takođe, Vlada je na posebnoj sjednici utvrdila i prijedlog odluke o kratkoročnom zaduživanju Republike Srpske emisijom trezorskih zapisa za 2026. godinu.

- Zakonom o zaduživanju, dugu i garancijama Republike Srpske je propisano da kratkoročni dug ne može biti veći od osam odsto iznosa redovnih prihoda ostvarenih u prethodnoj fiskalnoj godini, što prema usvojenom Drugom rebalansu budžeta Republike Srpske za 2025. godinu iznosi 437,75 miliona KM, što je gornja granica koju Republika Srpska može realizovati - saopšteno je iz Biroa za odnose s javnošću Vlade RS.

Ministarka finansija Republike Srpske Zora Vidović rekla je da će na kraju godine ukupan dug Srpske biti 7,169 milijardi.

Rekla je i da Srpskoj na naplatu u idućoj godini stiže 1,57 milijardi maraka.

Komentari 1
  • Generic placeholder image
    Mirso 11.12.2025. 20:07
    Mašala
Povezane vijesti
Povećan iznos naknade za nezaposlene roditelje četvoro i više djece Povećan iznos naknade za nezaposlene roditelje četvoro i više djece
Vlada Republike Srpske izdvaja dva miliona za nove projekte u Rogatici Vlada Republike Srpske izdvaja dva miliona za nove projekte u Rogatici
Vlada danas razmatra o Prijedlogu zakona o elektronskom novcu Vlada danas razmatra o Prijedlogu zakona o elektronskom novcu
Najčitanije
  • Našem sugrađaninu Draganu Macanu potrebna pomoć za liječenje!
    13h 24m
    1
  • U Istočnom Sarajevu uhapšeno lice za kojim je raspisano pet potraga
    11h 54m
    0
  • Nestao Mitar Milinković iz Rogatice
    10h 13m
    0
  • U Srpskoj 2.600 oboljelih od multiple skleroze, terapiju učiniti dostupnijom
    8h 23m
    0
  • Služen pomen za 52 poginula i preminula borca u Mokrom
    9h 51m
    0