Srpski cvijet izuzetne ljepote danas stavite na rever i budite ponosni

11.11.2022. 12:33
0
IZVOR: Kurir/nationalgeographic.rs

Dan primirja u Prvom svjetskom ratu obilježava se 11. novembar, a u Srbija se, kao državni praznik proslavlja od 2012. godine u znak sjećanja na pobjedu i veliko stradanje srpske vojske u Velikom ratu.

Jedanaestog novembra prije 106 godina Njemačka je kapitulirala pred zahtjevima savezničkih država, a Veliki rat je nakon četiri duge godine i nekoliko miliona poginulih konačno bio završen.

U 11.00 časova, 11. 11. 1918. godine - jedanestog časa, jedanestog dana, jedanestog mjeseca - primirje je stupilo na snagu. Suprotstavljene armije na Zapadnom frontu počele su povlačenje sa svojih pozicija.

U znak poštovanja i sjećanja na srpske junake, vojnike koji su u Prvom svjetskom ratu dali živote za slobodu i Srbiju, ljudi na rever danas treba da okače simbol ovog praznika - cvijet po imenu Natalijina ramonda.

Slika

Ramonda serbica je srpska ljepotica

Natalijina ramonda (Ramonda nathalie) neobičan je cvijet izuzetne ljepote, a njegova simbolika važna je za Srbe iz nekoliko razloga. Ovaj cvijet poznat je i kao cvijet feniks jer i kad uvene i potpuno se osuši može da oživi ako se malo zalije.

Stoga život ovog neobičnog cvijeta ima izuzetnu simboliku za Veliki rat i srpsku vojsku - vojsku koja je doslovno vaskrsla i iako izmučena pokazala svoju moć i hrabrost.

Ramondu je prvi klasifikovao čuveni prirodnjak Josif Pančić 1874. godine. Dao joj je ime srpska ramonda (Ramonda serbica). Biljka je prvo uočio na Rtnju, a potom i u okolini Niša. Naš narod ih zove i kolačići, a neodoljivo podsjećaju na ljubičice. Jake su i izdržljive, preživjele su i ledeno doba i opstale do dan-danas - raste na istoku Srbije i na Kajmakčalanu u Grčkoj, čiji je najviši vrh Sveti Ilija, na kom je srpska vojska, pod komandom vojvode Živojina Mišića, vodila žestoke borbe uoči proboj Solunskog fronta u Velikom ratu.

Cvijet nazvan po srpskoj kraljici Nataliji

Ova biljka, nadaleko poznata po svojoj ljepoti, dobila je ime po srpskoj kraljici Nataliji. Riječ je o supruzi kralja Milana Obrenovića. Pošto je kralj volio da boravi u Nišu, tadašnjoj drugoj prestonici Srbije, s kraljem i kraljicom uvijek je putovao i dr Sava Petrović, dvorski ljekar.

On je bio obrazovan čovjek, volio je botaniku i duge šetnje. Jednom prilikom, šetajući okolinom Niša, uočio je još jednu vrstu ove biljke i dao joj ime Ramonda nissana- niška ramonda, ali joj to ime nije bilo suđeno.

Očaran kraljičinom ljepotom, dvorski ljekar promijenio je cvijetu ime u Natalijina ramonda - Ramonda nathaliae. Biljku je tako otkrio doktor Sava Petrović 1884. godine, ali je u botaniku i literaturu prvi uveo Josif Pančić. Ova rijetka biljka raste samo u Srbiji, Makedoniji i Grčkoj. Danas je rijetka i ugrožena vrsta, a u Srbiji i strogo zaštićena.

Narod je zove i vaskršnjim cvijetom jer i kad je osušena oživi, a cvjeta baš za Vaskrs. U Evropi, osim ramondi, svega dvije vrste imaju ovu sposobnost anabioze.

Britanci u čast pobjede u Velikom ratu na reveru nose crvenu bulku.

Komentari 0
Povezane vijesti
Obilježeno 80 godina od oslobođenja od ustaške vlasti Obilježeno 80 godina od oslobođenja od ustaške vlasti
Dva pisma srpskog vojnika iz ropstva Dva pisma srpskog vojnika iz ropstva
"Besmrtni bataljon" - 1300 kaplara "Besmrtni bataljon" - 1300 kaplara
Najčitanije
  • Teška nezgoda u Sarajevu, ima povrijeđenih
    9h 5m
    0
  • Pješak poginuo, vozač pobjegao
    11h 43m
    0
  • Poskupljuju jaja
    12h 14m
    2
  • Svečana akademija povodom bratstva srednjih škola iz Istočne Ilidže i Krasnodara
    6h 56m
    4
  • Kada će građani BiH ostvariti povrat PDV-a za prvu nekretninu?
    12h 21m
    0